Botkin Hospital

Til dato er S.P. Botkin Hospital det største tværfaglige medicinske institut i Moskva og den centrale region i Rusland.


Shabunin A.V. har været hovedlæge på hospitalet siden 2013 og erstattet professor Vladimir Nikolayevich Yakovlev.

Med en praktisk beliggenhed næsten i centrum af Moskva er Botkin Hospital åbent dagligt og døgnet rundt for at hjælpe patienter.

Hospitalskomplekset inkluderer:

  • Klinisk diagnosecenter.
  • Afdeling for betalte tjenester.
  • Multidisciplinære specialiserede stationære afdelinger.
  • Afdeling for kortvarigt (dag) hospital.
  • Patologiafdeling.
  • Simuleringstræningscenter.


Følgende tjenester præsenteres her:

  1. Kirurgisk.
  2. onkologisk.
  3. Anæstesiologi og genoplivning.
  4. hæmatologiske.
  5. Smitsom.
  6. diagnostisk.
  7. Terapeutisk.

Hospitalet inkluderer 2 grene:

  1. Afdeling nr. 1 Ophthalmologic Care Service
  2. Afdeling nr. 2 Fødevarehospital og fødselsklinikker.

I alt har anlægget 33 bygninger og har mere end 2000 senge.

Det rådgivende center modtager dagligt over 350 patienter, inklusive til nødsituationer.

Mere end 45 tusind patienter modtager årligt specialiseret og højteknologisk medicinsk behandling.

Luftambulancetjeneste til rådighed til transport af patienter fra fjerntliggende områder og i nødsituationer.

Hospitalet har mere end 2500 ansatte, heraf mere end 700 læger. Blandt dem er akademikere fra Det Russiske Naturvidenskabelige Akademi, professorer, læger og medicinske videnskaber. Og 6 læger blev tildelt æretitlen "Honored Doctor of the Russian Federation".

På grundlag af dette medicinske center er 20 afdelinger fra førende medicinske universiteter placeret, herunder Moskva State Medical University. I. M. Sechenova.

Hospitalets historie

Ideen om at skabe et "gratis hospital for alle uden skelnen mellem rækker, goder og religioner" hører Moskva til æresmedlem og velgørenhed Kozma Terentyevich Soldatenkov, leveår 1818-1901. Han testamenterede at afsætte 2 millioner rubler til opførelsen af ​​det kliniske byhospital. 2 år efter hans død modtog bymyndighederne penge og tildelte en grund på flere hundrede på Khodynsky-feltet til byggeri. På initiativ og med aktiv organisatorisk deltagelse af professor Fyodor Aleksandrovich Getye begyndte lægningen af ​​den første hospitalbygning i foråret 1908. Og den 23. december 1910 modtog hospitalet en officiel åbning under navnet Soldatenkovsky Hospital og blev tilgængelig for at søge medicinsk hjælp. Den første hovedlæge på hospitalet var F.A..

Ved åbningen omfattede den nye medicinske institution 12 bygninger med 505 senge. I begyndelsen af ​​det 20. århundrede havde hospitalet ikke en bred profil og ydede kun hjælp på tre områder - smitsom, terapeutisk og kirurgisk.

Under den første verdenskrig blev et militært hospital åbnet på hospitalets territorium, som blev besøgt af kejserens familie for at finde ud af, under hvilke betingelser de sårede soldater modtager lægehjælp..

På 10-årsdagen for institutionen i 1918 besluttede rådet for Moskva-deputerede at omdøbe hospitalet til minde om den fremragende russiske læge og sociale aktivist Sergei Petrovich Botkin. Derudover var han selv en god ven af ​​Kozma Soldatenkov..

I årene med den store patriotiske krig overtog Botkin Hospital igen funktionen som et hospital og modtog dagligt op til 500 sårede soldater. I alt i krigen var mere end 40 tusind militært personale hjulpet på hospitalet. I slutningen af ​​krigen, i 1947, blev Botkin Hospital tildelt Lenins orden. Forresten, på det samme hospital i bygning 10, blev V.I.Lenin opereret for at udtrække den kugle, der blev tilbage, efter at han blev såret i 1918. Nu er kammeret, som lederen af ​​revolutionen befandt sig i, et mindesmærke.

Typer af leverede tjenester


Services leveres på et betalt og gratis grundlag. Udvalget af tjenester er meget bredt. Detaljer findes på hospitalets officielle hjemmeside. Patienter, der ansøger til institutionen, kan modtage et komplet udvalg af diagnostiske test og laboratorieundersøgelser, en aftale med ambulante læger og multidisciplinær ambulant behandling.

Hospitalet leverer tjenester inden for følgende områder:

  • abdominal og brystkirurgi
  • endokrin og leverkirurgi
  • hjerte- og angiokirurgi;
  • neurokirurgi;
  • fødselslæge og gynækologi;
  • urologi og nefrologi
  • ENT;
  • coloproctology;
  • purulente sår og sygdomsoperationer;
  • traumatologi og ortopædi;

Patienter kan få hjælp til forskellige sygdomme i hjerte-kar-systemet, bryst, mave-tarmkanalen og nervesystemet. Og også med dermatologiske, onkologiske og infektionssygdomme.

Et daghospital er blevet indsat for at yde hjælp til patienter med sygdomme i mave-tarmkanalen, patologi i det endokrine system og neurologisk patologi.

Aftale

Du kan aftale en aftale med hospitalets specialister ved at ringe +7 (499) 490-03-03, angivet på hospitalets officielle websted. Telefon for en aftale med et gratis klinikdiagnostisk center +7 (499) 762-62-86.

Eller klik på linket for at registrere online fra det officielle websted. I dette tilfælde vil det være nødvendigt at udfylde et lille interaktivt spørgeskema over webstedet, der angiver personlige data til registrering. Sæt et mærke på samtykke til behandling af personoplysninger, efter at have læst dokumentet "Politik for behandling og beskyttelse af personoplysninger fra GBUZ" State Clinical Hospital opkaldt efter SPPotkina DZM »».

Eller når du kontakter registret personligt. Du skal have et pas, politik og militær ID for militært personel med dig.

Hospitalets adresse

Adressen til hovedbygningen i Botkin Hospital er Moskva, 2. Botkinsky Prospekt, 5., postnummer 125284.

Hvordan man kommer dertil

Hospitalskomplekset har tre kontrolpunkter, gennem hvilke du kan gå til den medicinske institution.

I nærheden af ​​checkpoint nummer 1 er der stoppesteder:

  1. "Botkin Hospital" på højre side af 2. Botkin passage, i retning fra den centrale del af Moskva. Der er busser nummer 101 og 207.
  2. "Botkin Hospital" på venstre side af 2. Botkin passage, mod den centrale del af Moskva. Busser 175 og 847 stopper her..
  3. "Botkin Hospital" på den første Botkin passage. Trolleybus rute 82 og busser 84 og 101.

Checkpoint nr. 2 kan nås fra Botkin Hospital stopper langs ul. Polikarpova på siden af ​​hospitalet og på den modsatte side. Du kan komme på en minibus OKB opkaldt efter Sukhoi - Beregovaya.

Checkpoint nr. 3 kan nås fra stop:

  1. "Medicinsk bygning" på gaden Boris Petrovsky på siden af ​​Botkin Hospital. Der er busruter nummer 84, 101, 175 og 847.
  2. "Medicinsk bygning", på gaden. Boris Petrovsky på den modsatte side fra hospitalet, hvor busser nummer 101 og 207 passerer.

Du kan komme til S.P. Botkin hospital-komplekset med metro:

  1. Fra metrostationen Begovaya 1 og Begovaya 2. Stien vil være omkring halvanden kilometer og tage ca. 20 minutter. Du kommer til kontrolpunkt nr. 2 på Botkin Hospital
  2. Fra metrostationen Dynamo Stadium. Når du har overvundet halvanden kilometer, kommer du til checkpoint nummer 1.

Vælg organisationstype

Kort

: Moskva: CAO: Presnensky: City Clinical Hospital. S.P. Botkina filial nr. 1 (Ophthalmologic Hospital)

City Clinical Hospital opkaldt efter S.P. Botkina filial nr. 1 (Ophthalmologic Hospital)

Beskrivelse:

Efter ordre fra Moskva City Health Department nr. 1043 dateret den 25. oktober 2013 blev det øjenlæge kliniske hospital omorganiseret til den statslige budgetinstitution for sundhedsvæsenet "Botkin City Clinical Hospital of the Moscow City Health Department" filial nr. 1.

Afdeling nr. 1 Ophthalmologic Hospital er et stort specialiseret medicinsk center, der inkluderer:
- Konsultativ og diagnostisk klinik til 500 besøg pr. Skift;
- 170 bed hospital.

Hospital på afdeling nr. 1 er et af de største centre for specialiseret øjenlæge i Rusland. Årligt gennemgår mere end 10 tusind patienter behandling på hospitalet for forskellige sygdomme i synsorganerne, mere end 10 tusind operationer, inklusive højteknologiske, udføres. Enhver type katarakt behandles i kombination med forskellige øjepatologier (glaukom, traumer, nethindesygdomme, diabetisk retinopati, nærsynethed), behandling af alle former for glaukom.

Læger i den medicinsk-rådgivende modtagelse yder kvalificeret pleje til patienter sendt fra distriktsklinikker, og der ydes også akut pleje.

Det ophthalmologiske center betjener befolkningen i fire administrative distrikter: Central, Western, North-Eastern og Southern.

Afdelingslederen er en øjenlæge: Ph.D. Korchuganova Elena Alexandrovna, 8 (495) 699-44-39
Klinikens arbejdstid: fra 8 til 20:00 (mandag-fredag), fra 8 til 16:00 (lørdag), søndag - fridag.
Modtagelse timer: fra 8 til 20:00 (mandag-fredag), fra 8 til 16:00 (lørdag), søndag - fridag.
Nøddriftstilstand - døgnet rundt.

Øjenprotetikkontorets åbningstider: Onsdag, fredag ​​fra 14.30-20.00

For at aftale en læge skal du kontakte registret personligt eller ved hjælp af en repræsentant (pårørende eller socialarbejder). Følgende dokumenter skal indsendes - henvisning fra distriktsklinikken, obligatorisk lægeforsikring, identitetsdokument (pas).

Optagelse via telefon eller via internettet udføres ikke, som hospitalet er en specialiseret medicinsk institution på 3. niveau i sundhedsvæsenet, og der afholdes en aftale i retning af lægerne i distriktspoliklinikkerne, hvor patientens diagnose er indikeret.

For spørgsmål om attester for institutionen (inklusive læger), i tilfælde af tab (tab) af en kupon til en aftale, skal du kontakte lægen på telefon: 8 (495) 699-79-70 (register), 8 (495) 699-30-20 ( reference)

Til hospitalisering - 8 (495) 699-10-75 (indlæggelsesafdeling)
Ved akut akut pleje - 8 (495) 699-61-28
Oftalmisk protesekontor (optagelse via telefon) - 8 (495) 699-83-89
Afdeling for betalte tjenester - 8 (495) 699-71-53
Læge på telefon - 8 (495) 699-84-00
E-mail-adresse: [email protected]; [email protected]

Relaterede artikler:

Kære Muscovites! Siden maj 2011 er der indført en ny form for en obligatorisk medicinsk forsikringspolice af den samlede model i Den Russiske Føderations obligatoriske medicinske forsikringssystem. At give borgerne i Den Russiske Føderation politik for obligatorisk medicinsk forsikring af en enkelt prøve implementeres gradvist - indtil 1. januar 2014. Det skal bemærkes, at MHI-politikkerne blev udstedt inden maj 2011 i overensstemmelse med føderal lov nr. 326-FZ af 29. november 2010

Kommentarer:

God eftermiddag! I retning fra det regionale region Moskva kom 26.01.2016g. til undersøgelse på det statlige kliniske hospital opkaldt efter Botkin (afdeling nr. 1). Jeg blev glædeligt overrasket over det strømlinede, klare arbejde for alle ansatte. En aftale blev lavet hurtigt og præcist (selvom det tog næsten 2,5 måneder at vente på en lægeudnævnelse, men det gjorde ikke noget for mig). Mange tak og menneskelig taknemmelighed til læger, paramedicinere, sygeplejersker i rum 403, 506, 509. Separat til lægen Velibekova Olga Sabirovna! Alle medarbejdere er meget professionelle, lydhøre, meget opmærksomme og høflige, gennemfører undersøgelser hurtigt og præcist, kommunikerer på et klart og tilgængeligt sprog med patienter! Jeg takker overlægen for udvælgelsen af ​​kompetent personale og den gode organisering af hospitalet!

Bedømmelse: 0 Filatova Irina 2014-12-26

Jeg vil oprigtigt takke min behandlende læge E. Lanshakova for hendes venlige og opmærksomme holdning. Det var hendes recept og nyttige tip, der gjorde det lettere for mig at udholde den vanskelige postoperative periode. Mere til sådanne kyndige og kvalificerede læger, der elsker deres erhverv og er følsomme over for patienter! Mange tak, Elizaveta Alekseevna, for dit ædle arbejde! Jeg ønsker dig godt helbred og succes i det kommende nytår! Filatova Irina, december 2014.

Bedømmelse: 0 Filatova Irina 2014-12-21

Jeg vil udtrykke min oprigtige og inderlige tak til kirurgen A. Lapochkin! For cirka 20 år siden havde jeg allerede øjenskirurgi - vinkelluk glaukom. En del af visionen gik tabt, men livet gik videre. Og for et par år siden, en ny katastrofe - en grå stær i begge øjne. Synet forværredes hurtigt. Det blev svært for mig at gå gaden alene. Frygt sneg sig ind i sjælen. Og det var han, der bragte mig tilbage til et normalt, fuldt liv takket være sin erfaring og viden. Begge operationer til at installere kunstige linser var succesrige, selvom øjnene var meget komplekse. Kun en person, der selv har oplevet dette, kan forstå hele dybden af ​​min påskønnelse af denne stadig unge, intelligente, opmærksomme og talentfulde person, en læge med store bogstaver! Godt helbred og succes, kære Andrei Vladimirovich! Din patient, Irina Filatova, november - december 2014.

Bedømmelse: 5 Irina 2012-03-07

Vidunderligt hospital! En kæmpe tak til Ilyukhin Oleg Evgenievich! Han er den bedste. operationen blev udført perfekt, jeg forventede ikke sådanne resultater.

Bedømmelse: 0 Elena 2011-06-02

Forleden dag aftalte jeg en øjenlæge i retning af klinikken, og ved du, hvilket nummer jeg har aftale med? Allerede i slutningen af ​​oktober! Vent 4 måneder på en diagnose af glaukom? Du kan blinde, mens du venter på kvalificeret hjælp! Men chefer fra medicin på papir handler om, kaj! I mellemtiden er der ingen kø i kommercielle klinikker, selvfølgelig er kun eksamensprisen fra 2800 r til 4300 rubler. Tak til sundhedsministeriet for vores gratis medicin! Bryder, bygg ikke! De ødelagde alt det gode, der var, men til gengæld byggede de. Loot afskåret fra patienter i deres capman og kun.

GBUZ State Clinical Hospital opkaldt efter S.P. Botkin, filial nummer 1

Oplysninger om organisationen GBUZ GKB opkaldt efter S.P. Botkin, filial nummer 1: telefonnumre, nøjagtig placering, kort, arbejdstid, beskrivelse og omfang.

Åbningstider: Man-fre 8: 00-20: 00

Kontakttelefoner: +7 (495) 699-30-20, +7 (495) 699-10-75, +7 (495) 699-61-28, +7 (495) 699-44-39

Officielt websted: http://www.botkinmoscow.ru

Region: Rusland, Central Federal District, Moskva

Adresse: st. Mamonovsky-bane, 7 På kortet

Faktisk adresse: 123001, Moskva, Mamonovsky pr., 7

Ophthalmic Clinical Hospital (afdeling 1 af byens kliniske hospital opkaldt efter S.P. Botkin)

Grener 1

Adressen:
Moskva, Mamonovsky-bane, 7

Driftstilstand:
Man-fre: fra 08:00 til 20:00
Lør: fra 08:00 til 16:00

Beskrivelse

Ophthalmic Clinical Hospital (afdeling 1 af byens kliniske hospital opkaldt efter S.P. Botkin)

Afdelingslederen er en øjenlæge: Ph.D. Arzhimatova Gulzhiyana Shevketovna, tlf. (495) 699-44-39.

Afdeling nr. 1 Ophthalmologic Hospital er et stort specialiseret medicinsk center, der inkluderer:

  • Konsultativ og diagnostisk klinik til 500 besøg pr. Skift;
  • 170 bed hospital.


Filialen beskæftiger over 300 specialister, heraf 113 læger. Hospital på afdeling nr. 1 er et af de største centre for specialiseret øjenlæge i Rusland. Årligt gennemgår mere end 10 tusind patienter behandling på hospitalet for forskellige sygdomme i synsorganerne, mere end 10 tusind operationer, inklusive højteknologiske, udføres. Enhver type katarakt behandles i kombination med forskellige øjepatologier (glaukom, traumer, nethindesygdomme, diabetisk retinopati, nærsynethed), behandling af alle former for glaukom.

Læger i den medicinsk-rådgivende modtagelse yder kvalificeret pleje til patienter sendt fra distriktsklinikker, og der ydes også akut pleje.

Det ophthalmologiske center betjener befolkningen i fire administrative distrikter: Central, Western, North-Eastern og Southern.

Byhospital opkaldt efter Botkina filial nr. 1 (Ophthalmologic Hospital) - Moskva

Horisontale faner

God eftermiddag! I klinikken på bopælsstedet blev hun henvist til en onkolog til en øjenlæge i Botkin. Jeg ringede til filial n1 for at få aftale med lægen. Rekorden blev kun besvaret på hospitalet og ikke telefonisk. Jeg bor 72 km fra hospitalet, jeg har ikke personlig transport, jeg har en 4 måneder gammel baby i mine arme. Ankom til hospitalet 01/25/2018 Jeg ventede på et skræmmende billede. Tre registreringsvinduer og 80 personer på linje. For rekorden måtte jeg sidde der fra 14-00 til 17-58. Optaget den 13. marts. Tidligere umulig. Selv om det ifølge loven er forventningerne fra specialister maksimalt 14 dage. Med en mulig sygdom kan en forventning på 2 måneder ende i fiasko. Forstå og fjern kaos. Jeg ser virkelig frem til løsningen af ​​denne situation. takke

En handicappet person i gruppe 1 i marts 2017. indgav dokumenter til en operation til udskiftning af linsen i Botkin Hospital afdeling 1, ved Mamonovskiy pr. 7. Dokumenter accepteret, registreret
under nummer 155926 / 16. Og de beordrede til at vente på opkaldet. I juli er der ikke noget opkald om operationen og ingen information om det kan fås. Hjælp venligst med at udføre operationen.

Jeg behandler spørgsmålet om sundhedsarbejderes arbejde. Den 10/11/2016 blev han indlagt på det berømte Botkin hospital i behandlingsafdelingen, da højt sukker blev opdaget ved indlæggelsen. I lang tid kunne de ikke indlægge ambulance, de nægtede at indlægges, vi forklarer dem, at de mister styrke og falder, og at du vil blive behandlet derhjemme, ringe til lægen fra klinikken. På hospitalet forsøgte han at rejse sig, hans forslåede arm faldt. På bagsiden dannedes et hæmatom, lægerne var ikke opmærksomme og ønskede ikke at betale.18.11.2016. Den behandlende læge I. Rudakova og Head Loshits N.V., klar til udskrivning. Vi bestilte medicinsk transport til udskrivning, fordi vi ikke blev indlagt på tid, ben blev taget væk, og da vi ankom for at hente lægerne, så vi ikke kunne se, hvilken tilstand den bandagerede hånd var. Armen var i en frygtelig tilstand fyldt med pus, og vi vendte os ned for at lægge os. læge Rudakova og hoved. Loshits N.V. hvad laver du, hvorfor skriver du med en sådan hånd, der var et svar om, at sukker ikke blev bragt til dig her, og vi yder alle 1 hjælp. Vi forlod vores hånd i en anden dag, skar pus, pumpede bandagen ud og skrev ud anbefalinger til dig om at skrive, hvad du skal gøre næste. Det er ikke kun uforståeligt med hånden. Hvad de skrev med højt sukker 20. De forberedte erklæringen kl. 15.00. Bedt om at give insulin, fordi vi ikke er interesseret i slutningen af ​​arbejdsdagen, hvor vi får den. Efter udskrivning på halvanden uge ringede til en kirurg for en håndundersøgelse. Putrefaction gik fra hånden til albuen, der haster indlagt på hospitalet, han kan nu forblive armløs på grund af lægenes skyld. Rudakova og Loshits indtager ikke deres plads meget uhøflige, de kan ikke tillid til at behandle selv dyr. Jeg beder dig om at frigøre dem fra deres holdning som ikke i overensstemmelse med posten i arbejdsbogen. Jeg bliver tvunget til at sagsøge dem.

Ophthalmology Clinic City Clinical Hospital opkaldt efter S.P. Botkin i Mamonovsky Lane

Ophthalmological Clinical Hospital i Tver-regionen er et stort videnskabeligt og praktisk center, der leverer højt specialiseret medicinsk behandling af forskellige øjensygdomme. Det består af en konsultativ diagnostisk klinik til 500 besøg pr. Skift, et hospital i 240 senge døgnet rundt og et laboratorium for kontaktvisekorrektion. Derudover har hospitalet et oftalmisk kontor samt en 24-timers akut afdeling.

Siden oktober 2013 blev hospitalet en del af City Clinical Hospital. S.P. Botkin i status som filial nummer 1.

Prislisten for øjenklinikken City Clinical Hospital. S.P. Botkin i Mamonovsky Lane

Anmeldelser om Botkin Hospital GBUZ City Clinical Hospital. S.P. Botkin (City Clinical Hospital) i Mamonovsky Lane

re.
Men personalet er meget oprigtigt. Alle forsøger at hjælpe, forklare patienterne så meget som muligt, hvad de skal gøre efter operationen, hvad er begrænsningerne. Forberedelse til operation, procedurer, undersøgelser er meget forskellige til det bedre. Her er alle på en eller anden måde mere omhyggelig med deres behandling..
Og patienterne er for det meste ældre, komplekse på alle måder.
Filialen på denne adresse lever ud de sidste dage og flytter til Botkin b-tsu's hovedområde. Jeg håber, at de ikke mister nogen eller bliver fyret, når de flytter. De vil holde alt det bedste, de har. Det vigtigste, rammer!

Mange tak til lægen Simonova Simone Valentinovna, chef. den kirurgiske afdeling (og den behandlende læge) Shirshova Elena Vasilyevna, hendes assistent Zara Ibrahimovna (desværre kender jeg ikke mit navn) til den uformelle tilgang til mig som patient, for disse lægeres opmærksomhed og professionalisme. Mere til sådanne læger

Generelt er kataraktbehandling ikke skræmmende. Betjening 15-20 minutter. Men det er meget vigtigt at udføre alle procedurer og begrænsninger i den postoperative periode. Held og lykke til alle og helbred!

Botkin Hospital i Moskva

City Clinical Hospital opkaldt efter S.P. Botkina - den største tværfaglige medicinske institution i Moskva.

GKB dem. S.P. Botkin er en stor medicinsk forening med en samlet sengekapacitet på over 2.300 senge. Hospitalet har et hospital til specialiseret medicinsk behandling, inklusive high-tech, i kirurgiske, gynækologiske, terapeutiske, neurokirurgiske, traumatologiske og andre profiler.

Botkin Hospital beskæftiger i øjeblikket 4.300 ansatte, heraf 1.100 læger. Kun ved hovedbasen på hospitalet arbejder 34 professorer og læger i medicinsk videnskab, mere end 200 kandidater til medicinsk videnskab, 13 læger tildelt titlen æret doktor i Den Russiske Føderation. Næsten hver anden læge har den højeste kvalifikationskategori. Mere end 400 ansatte på afdelinger, forskningsinstitutter og medicinske centre beliggende på hospitalets område arbejder også på afdelingerne, heriblandt 36 professorer og 56 lektorer.

Hvert år udfører hospitalsspecialister mere end 40 tusind operationer, hvoraf ca. 10 tusind er i kategorien højteknologisk medicinsk behandling. I de fleste tilfælde anvendes minimalt invasive medicinske teknologier, endoskopiske indgreb og operationer under kontrol af røntgenudstyr og CT-navigation..

Typer af lægebehandling:

  • primær sundhedspleje, herunder primær medicinsk og primær specialiseret;
  • specialiseret medicinsk behandling, herunder high-tech;
  • ambulance, inklusive specialiseret ambulance;
  • konsultativ og diagnostisk medicinsk behandling;
  • primær rehabiliteringspleje.

Profiler på sundhedsområdet:

  • Gastroenterology
  • Hæmatologi
  • Gynækologi
  • Diagnosticering
  • Infektionssygdomme
  • Kardiologi
  • Hjerteoperation
  • Coloproctology
  • Neurology
  • Neurokirurgisk
  • Nefrologisk
  • generel kirurgi
  • Oncourology
  • otorhinolaryngology
  • Ophthalmology
  • pulmonology
  • Obstetrisk pleje
  • Terapi
  • Traumatologi og ortopædi
  • Thorakskirurgi
  • Urologi
  • Maxillofacial kirurgi
  • Endokrinologi
  • Endokrin kirurgi
  • 33 afdeling for anæstesiologi og intensiv behandling af neurokirurgiske og traumatologiske patienter;
  • Hæmatologiafdeling nr. 6;
  • Hæmatologiafdeling nr. 7;
  • Gynækologisk afdeling №22;
  • Gynækologisk afdeling №23;
  • Bycentrum for toksoplasmose;
  • Diagnostisk afdeling nr. 8;
  • Infektiøs afdeling;
  • Kardiologiafdeling for patienter med myokardieinfarkt nr. 4 (afdeling for kardiologi);
  • Kardiologisk afdeling nr. 4A;
  • Kardiologisk afdeling nr. 5;
  • Klinisk diagnostisk laboratorium;
  • Koloproktologiafdeling nr. 47;
  • Rådgivningskontor;
  • Moskva City Hematology Center;
  • Neurologisk afdeling nr. 10 for patienter med akut cerebrovaskulær ulykke;
  • Neurologisk afdeling nr. 9;
  • Neurokirurgisk afdeling nr. 19A;
  • Neurokirurgisk afdeling nr. 19B;
  • Nefrologiafdeling nr. 12;
  • Nefrologiafdeling nr. 24;
  • Ortopædisk afdeling №51;
  • Institut for Strålingsdiagnostik;
  • Afdeling for abdominal onkologi nr. 17A;
  • Institut for anæstesiologi og intensiv pleje til patienter med akut cerebrovaskulær ulykke nr. 35;
  • Institut for anæstesiologi og genoplivning til patienter med kardiovaskulær patologi nr. 52;
  • Institut for anæstesiologi og genoplivning til patienter med en kirurgisk profil nr. 32;
  • Institut for anæstesiologi og intensiv pleje til kirurgiske indgreb;
  • Afdeling for anæstesiologi og genoplivning nr. 61 for patienter med myokardieinfarkt;
  • Afdeling for anæstesiologi-genoplivning for urologiske patienter nr. 37;
  • Institut for anæstesiologi-genoplivning nr. 18;
  • Afdeling for gastrohepatopancreatoenterology nr. 57;
  • Afdeling for hyperbar oksygenering;
  • Purulent traumatologiafdeling nr. 21;
  • Afdeling for hjertekirurgi nr. 40;
  • Koloproktologiafdeling nr. 47A;
  • Institut for fysioterapiøvelser;
  • Institut for Medicinsk Psykologi;
  • Institut for Neurokirurgi nr. 49;
  • Institut for Generel Onkologi nr. 16A;
  • Afdeling for onkologologi nr. 14A;
  • Afdeling for onkologologi nr. 41A;
  • Institut for Otorhinolaryngologi nr. 25;
  • Institut for Oftalmisk Onkologi nr. 1A;
  • Afdeling for blodtransfusion;
  • Institut for Strålebehandling nr. 13;
  • Genoplivningsafdeling for infektiøse patienter nr. 30;
  • Afdeling for røntgendiagnostiske metoder og behandling;
  • Afdeling for vaskulær kirurgi nr. 38;
  • Afdeling for vaskulær kirurgi nr. 54;
  • Afdeling for Thoracic Onkology nr. 39A;
  • Afdeling for thoraxkirurgi nr. 39;
  • Afdeling for ultralyddiagnostik;
  • Institut for Fysioterapi;
  • Afdeling for funktionel diagnostik;
  • Kemoterapiafdeling nr. 15;
  • Afdeling for kirurgi i leveren og bugspytkirtlen nr. 50;
  • Afdeling for kirurgisk behandling af rytmeforstyrrelser og tempo nr. 55;
  • Afdeling for oral og maxillofacial kirurgi nr. 53;
  • Afdeling for ekstrakorporale behandlingsmetoder;
  • Afdeling for endokrin kirurgi nr. 16;
  • Ophthalmologic Hospital for Short Stays (SKP nr. 2);
  • Patologi afdeling;
  • Første kortvarige hospitalisering efter profiler: generel kirurgi, urologi, gynækologi, otorhinolaryngologi S.P. Botkin (SKP nr. 1);
  • Modtagelsesafdeling for ikke-infektiøse patienter;
  • Psykiatrisk afdeling nr. 11 for patienter med kombineret mental og somatisk patologi;
  • Lungeafdeling;
  • Regionalt vaskulært center;
  • Røntgendiagnostisk afdeling;
  • Terapeutisk afdeling nr. 1;
  • Terapeutisk afdeling nr. 2;
  • Terapeutisk afdeling nr. 3;
  • Traumatologiafdeling nr. 26;
  • Traumatologiafdeling nr. 27;
  • Urologiafdeling nr. 14;
  • Urologiafdeling nr. 41;
  • Filial nummer 1. Oftalmologisk service;
  • Afdeling nr. 2 "Moderskabshospital med fødselsklinikker";
  • Kirurgisk afdeling nr. 17;
  • Kirurgisk afdeling nr. 46;
  • Endokrinologisk afdeling nr. 59;
  • Endoskopisk afdeling.

Kontakt Botkin Hospital: adresse, telefonoplysninger, officielt websted

Statens budgetinstitution for sundhedsydelser i byen Moskva City Clinical Hospital opkaldt efter S.P. Botkin Moskva City Health Department:

  • Adresse til Botkin Hospital: 125284, Moskva, 2. Botkin Ave, 5
  • Arbejdstid: dagligt døgnet rundt
  • Timer med besøgende af patienter: Man-fre 16-00 - 19-00, lør, søn 11-00 - 13-00; 16-00 - 19-00
  • Kontaktcenter: +7 (499) 490-0303 (dagligt fra 8:00 til 19:00)
  • Central Information Bureau: +7 (495) 945-0045 (dagligt fra 8:00 til 19:00)
  • Konsultativt og diagnostisk center (mandag-fredag ​​på arbejdsdage: fra 8:00 til 19:30):
    • 8 (499) 762-6285 - modtagelse
    • 8 (499) 762-6286 - telefon til registeringskontoret KDP
  • Kontor for planlagt hospitalsindlæggelse: 8 (499) 762-62-97 (fra 8.30 til 16.00 på hverdage)
  • Medicinsk simuleringscenter: 8 (499) 762-61-71
  • Infektionssagsreference: 8 (495) 945-8382
  • Chancery: 8 (495) 653-16-90
  • Overlæge: 8 (495) 945-2616
  • Stedfortrædende overlæge: 8 (495) 945-2336
  • Det officielle websted for Botkin Hospital i Moskva: botkinmoscow.ru
  • Sociale netværk: Vkontakte, Facebook, Instagram, YouTube
  • Email: [email protected]
  • Pressetjeneste fra det statlige kliniske hospital opkaldt efter S.P. Botkin: [email protected]

Denne side indeholder en liste over læger, der arbejder på Botkin Hospital:

Hvordan man kommer til Botkin Hospital i Moskva

Sådan kommer du til Botkin hospitalet:

  • Dynamo metrostation, derefter til fods 1 km., Eller busser 207, 12c, trolleybus 82, stop “Hospital im. Botkin ";
  • Begovaya metrostation, derefter til fods

1 km., Eller minibuss 593m, bus 847, 27, trolleybusser 20, 86, stop "Botkin Hospital".

Layoutplan

Udnævnelse til lægen

For at få adgang til CDC skal du have følgende dokumenter:

  • Obligatorisk sundhedsforsikringspolitik (MHI).
  • Pas af en statsborger i Den Russiske Føderation.
  • Henvisning til konsultation fra klinikken på tilknytningsstedet, bekræftet af hjørnetætningen på den medicinske institution og underskrift og forsegling af den behandlende læge.
  • Uddrag fra et ambulant kort (udstedt af den afsendende sundhedsinstitution).

Hvis du kan registrere dig hos den ønskede specialist, vil du modtage et svar i form af en "elektronisk kupon", som angiver dato, tid og rækkefølge for modtagelse. I særlige tilfælde kan den medicinske registrator kontakte dig på det telefonnummer, der er angivet i ansøgningen. Med denne "elektroniske kupon" og dokumenter, der kræves til modtagelse af CDC-specialister (listen er anført nedenfor), skal du ankomme til CDC 1 time før tiden, der er angivet i "elektronisk kupon" og modtage en kupon i den elektroniske terminal (klik på "posten på Internettet" boksen ”- kupon“ I ”) forventer et opkald til registreringsdatabasen. Et poliklinisk kort oprettes i registret, og der udstedes en papirkupon til en aftale med en læge. For at fremskynde registreringen af ​​et poliklinisk kort er det ønskeligt at have en kopi af pas (første side og registreringsside) af MHI-politikken (to sider).

  • Adresse: 2. Botkinsky passage, 5, bygning 22 (2. sal)
  • Registreringsnummer: +7 (499) 762-62-86
  • Afdeling for betalte tjenester: +7 (499) 490-03-03

Betalte tjenester på Botkin Hospital og priser

Ud over at yde hjælp til borgere under MHI-politikken leverer Botkin Hospital medicinske tjenester på et betalt grundlag.

Optagelse - dagligt fra 8:00 til 19:00 via telefon 8 (499) 490-03-03 og pr. E-mail [email protected].

Betalte tjenester leveres enten som en del af et frivilligt sundhedsforsikringsprogram (VMI) eller ved direkte aftale med en person om kontanter.

Patienter kan modtage et komplet udvalg af tjenester, fra diagnose, ambulant pleje, laboratorieundersøgelser og slutning med ambulant behandling.

Betingelser for ydelse af betalt medicinsk behandling:

  • hvis levering af tjenesten finder sted på andre betingelser end leveret af statsgarantiprogrammet for gratis medicinsk behandling for borgere og (eller) målrettede programmer;
  • hvis du ansøgte om medicinske tjenester uden en henvisning;
  • hvis du ikke har en obligatorisk medicinsk forsikringspolice;
  • hvis typen og omfanget af de medicinske tjenester, du har brug for, er uden for rammerne af det territoriale projekt for statsgarantiprogrammet eller målrettede programmer
  • hvis du er statsborger i et fremmed land;
  • hvis du er en statsløs person.

Når du leverer medicinske tjenester i henhold til en aftale med en person, vil Botkin Hospital i Moskva give dig en fuld pakke med dokumenter til skattemyndighederne for at godtgøre skattefradraget for at betale for medicinske tjenester. Dette vil hjælpe med at gendanne en del af de penge, der bruges til behandling..

En omfattende kursbehandling af patienter med degenerative dystrofiske sygdomme i rygsøjlen (dorsopati, osteochondrose) udbetales på daghospitalet i det konsultative og diagnostiske center (CDC).

Behandlingsmulighed og varighed bestemmes ved konsultation af en neurolog på CDC.

Modtagelse tid: mandag-torsdag fra 13.00 til 15.00 (kontor 2079).

Grene

City Clinical Hospital opkaldt efter S.P. Botkina filial nr. 1

  • Adresse: 123001, Moskva, Mamonovsky per., 7
  • For spørgsmål om institutionens arbejdscertifikater (inklusive læger), i tilfælde af tab (tab) af en kupon til en aftale, skal du kontakte en læge pr. Telefon:
  • (495) 699-79-70 (registreringsdatabase), (495) 699-30-20 (reference).
  • Til hospitalisering - (495) 699-10-75 (indlæggelsesafdeling).
  • Ved akut akut pleje - (495) 699-61-28.
  • Øjenlæge Skab (telefonopkald) - (495) 699-83-89.
  • Afdeling for betalte tjenester - (495) 699-71-53.
  • Læge på telefon - (495) 699-84-00.
  • Leder - afdelingsleder - øjenlæge: MD Arzhimatova Gulzhiyana Shevketovna, tlf. (495) 699-44-39

City Clinical Hospital opkaldt efter S.P. Botkina filial nr. 2

  • Adresse: 123317, Moskva, 3. Krasnogvardeiskaya St., 1
  • Modtagelsesafdeling: (499) 707-22-59
  • Forespørgsel: (499) 256-15-89
  • Leder - afdelingsleder nr. 2 - fødselslæge-gynækolog: Semekina Elena Yuryevna, tlf.: (499) 256-12-82

City Clinical Hospital opkaldt efter S.P. Botkina Branch Kvindekonsultation nummer 3

  • Adresse: 109044, Moskva, st. 1. Dubrovskaya, d. 3
  • Registreringsnummer: +7 (495) 677-16-13
  • Lederen er leder af kvindekonsultation nr. 3: Ekaterina Korotygina +7 (495) 677-14-10

City Clinical Hospital opkaldt efter S.P. Botkina Branch Kvindekonsultation nummer 6

  • Adresse: 101000, Moskva, st. Maroseyka, d. 13A, s. 1
  • Registretelefoner: +7 (495) 621-71-88; +7 (495) 621-53-89
  • Lederen er stedfortrædende overlæge til medicinsk behandling, afdelingens leder Kvindekonsultation nr. 6: Oksana Chaplygina, tlf. +7 (495) 621-61-17, fax +7 (495) 623-98-84

City Clinical Hospital opkaldt efter S.P. Botkina Branch Kvindekonsultation nummer 7

  • Adresse: 121069 Moskva, Borisoglebsky per., 6
  • Registreringsnummer: +7 (495) 695-62-61
  • Lederen - lederen af ​​kvindekonsultation nummer 7: Samarina Elena Alekseevna +7 (495) 695-40-41

City Clinical Hospital opkaldt efter S.P. Botkina Branch Kvindekonsultation nummer 12

  • Adresse: 119435, Moskva, Malaya Pirogovskaya St., 15
  • Registreringsnummer: (499) 245-67-61, (499) 246-93-15
  • Leder: vicegenerelæge for medicinske anliggender, leder af kvindekonsultation nr. 12 - fødselslæge-gynækolog Chepurnaya Yulia Yuryevna, kandidat i medicinsk videnskab, tlf / fax - (499) 246-55-63, (499) 245-77-09

City Clinical Hospital opkaldt efter S.P. Botkina Branch Kvindekonsultation nummer 15

  • Adresse: 107140, Moskva, 2. Krasnoselsky per, hus 2
  • Registreringsnummer: +7 (499) 264-66-90
  • Lederen - lederen af ​​fødselsklinikken nr. 15: fødselslæge-gynækolog Ismailova Selminat Gadzhikerimovna, kandidat i medicinsk videnskab, tlf / fax - +7 (499) 264-70-05

Filial nummer 1. Oftalmologi Service

Afdeling nr. 1 Ophthalmologic Clinical Hospital er et stærkt specialiseret center med en konsultativ diagnostisk klinik til 500 besøg pr. Skift med 2 skiftmåder, et hospital med 150 senge.

Over 10 tusind mennesker behandles årligt, antallet af operationer overstiger 10 tusind, antallet af besøg på klinikken er over 250 tusind.

Tilvejebringelse af planlagt rådgivende og diagnostisk specialiseret øjenlægehjælp i filial nr. 1 på det statlige kliniske hospital opkaldt efter S.P. Botkin udføres kun af beboere knyttet til byens poliklinikker i de fire administrative distrikter i Moskva - det centrale administrative distrikt, det nordøstlige administrative distrikt, det sydlige administrative distrikt og CJSC.

Beboere knyttet til bypolyklinikker i andre administrative distrikter i Moskva modtager instruktioner om rutinemæssig oftalmologisk medicinsk behandling til andre medicinske institutioner i Moskva (GBUZ GKB nr. 1 opkaldt efter N.I. Pirogov DZM, GBUZ GKB nr. 15 opkaldt efter O. M. Filatov DZM, FGBUZ MNTK Eye Microsurgery.S.N. Fedorov).

Hvis du vil modtage øjenlæge medicinsk behandling i afdeling nr. 1 på City Clinical Hospital opkaldt efter S.P. Botkin, når du udfylder ansøgningen, skal du vælge typen af ​​modtagelse "Betalt modtagelse (PMU)" eller kontakte den betalte medicinske serviceafdeling pr. +7 (495) 699-71-53.

Arzhimatova Gulzhiyana Shevketovna - filialchef nr. 1.

I den 7. øjenafdeling på Botkin Hospital bruges den mest avancerede visuelle korrektionsteknologi til dato - Femto-Lasik (Femtolasik).

Afdeling nr. 2: Moderskabshospital med fødselsklinikker

Den anden afdeling af det statlige kliniske hospital opkaldt efter S.P. Botkin inkluderer et barselshospital (tidligere barselshospital nr. 32) og seks fødselsklinikker - nr. 3, 6, 7, 12, 15, 32. Fødevarehospitalet er i stand til at modtage 120 patienter ad gangen, det har intensivrum og flere kasser til genoplivning af nyfødte, 40 steder er udstyret til specialiseret pleje af kompleks graviditet.

I alle seks kvindeklinikker på Botkin Hospital (i det følgende også benævnt "ZhK") er der foruden fødselslæge-gynækologer med den højeste kvalifikation en specialiseret aftale med en gynækolog-endokrinolog, androlog, sexolog, psykolog, optometrist, terapeut, tandlæge og andre. På LCD-skærmen er der mulighed for kardiotokografi (CTG), ultralyddiagnostik af ekspertkvalitet (inklusive prenatal screening af 3D føtal ultralyd i uge 18), rum til behandling af infertilitet og spontanabort, livmoderhalspatologi, kliniske diagnostiske laboratorier og daghospitaler.

Der er to gynækologiske afdelinger på Botkin Hospital - nr. 22 og nr. 23.

ZhK nr. 32 yder kvalificeret fødsels- og gynækologisk hjælp til kvinder i alle aldersgrupper, inklusive gravide kvinder. Modtagelse udføres af fødselslæge-gynækologer, øjenlæge, terapeut, tandlæge. Kvindekonsultation overholder principperne i en venlig og individuel tilgang til hver patient. Et ultralydskab, et behandlingsrum for cervikal patologi, CTG (kardiotokografi) arbejder i konsultationen.

Typer af medicinske tjenester:

  • indsættelse og fjernelse af en IUD;
  • diagnose og behandling af seksuelt overførte sygdomme;
  • brugen af ​​de nyeste diagnostiske metoder til funktionel tilstand af fosteret og placenta: dopplerometri og kardiotokografi;
  • konsultationer af fødselslæge-gynækologer og gynækologer-endokrinologer;
  • tandlæge konsultation;
  • konsultation af en terapeut (fjernelse af et EKG med fortolkning af undersøgelsen);
  • behandling af menstruationsuregelmæssigheder;
  • udvælgelse af individuelle præventionsmetoder;
  • små operationer ved hjælp af moderne metoder: strålekirurgi;
  • udførelse af avanceret colposcopy;
  • programmer for styring af trimester-graviditet;
  • løsning af problemer i overgangsalderen;
  • diagnostik af ultralyd;
  • en lang række laboratorie- og kliniske studier (hæmostasiogram, kliniske blod- og urintest osv.).
  • Fødevarehospital adresse: 123317 st. 3. Krasnogvardeiskaya d.1 s.1
  • Informationstjeneste på barselhospitalet: +7 (499) 256-15-89
  • Leder af barselshospitalet Semeykina Elena Yurievna: +7 (499) 256-15-89
  • Email: [email protected]

Kørselsvejledning fra metrostationen "Ulitsa 1905 goda" til stop "Krasnogvardeisky Boulevard":

  • Minibus-taxa: 547m, 28m, 283m, 254m, 461m
  • Trolleybusser: 18, 54
  • Busser: 69, 69k

Kørselsvejledning fra Vystavochnaya metrostation:

  • Minibus-taxa: 500 m, i retning af "Ulitsa 1905 goda" metro til "Mantulinskaya street", derefter 800 meter til fods
  • Trolleybus 54

Konsultativt og diagnostisk center - CDC

Consultative and Diagnostic Center (CDC) fra City Clinical Hospital opkaldt efter S.P. Botkin - en medicinsk facilitet på III-niveau for poliklinisk pleje til den voksne befolkning i Moskva.

Registrering til en konsultation med specialisterne i CDC foretages i registreringsdatabasen og på Internettet på baggrund af anvisninger fra medicinske institutioner om I-II-niveauer af poliklinisk pleje.

CDC's konsultative afdelinger er designet til at yde rådgivende hjælp til patienter sendt fra medicinske faciliteter med I-II-niveauer af ambulante tjenester.

CDC's kontorer yder rådgivning om følgende specialiteter:

  • abdominal og endokrin kirurgi;
  • kirurgisk pancreatologi og hepatologi;
  • thoraxkirurgi;
  • hjertekirurgi;
  • vaskulær kirurgi;
  • neurokirurgi;
  • gynækologi;
  • urologi;
  • otorhinolaryngology;
  • purulent kirurgi;
  • traumatologi og ortopædi;
  • kardiologi;
  • arrhythmology;
  • mammalogy;
  • endokrinologi;
  • gastroenterologi;
  • dermatologi;
  • neurologi;
  • radiologi;
  • onkologi;
  • infektionssygdomme og parasitologi.

Lukin Andrei Yurievich - vicecheflæge ved det rådgivende og diagnostiske center, kandidat til medicinske videnskaber, lektor, læge i den højeste kvalifikationskategori.

Dmitry Makeev - leder af rådgivende afdeling nr. 1, fødselslæge-gynækolog i 1. kvalifikationskategori.

Tsareva Elena Viktorovna - leder af den rådgivende afdeling nr. 2, terapeut, kandidat i medicinsk videnskab.

13 læger i centret har en kandidat til medicinsk videnskab, 8 læger har den højeste kvalifikationskategori.

Rådgivende afdelinger forbereder patienter til planlagt indlæggelse i hospitalsenheder.

Et daghospital er blevet indsat på grundlag af CDC, hvor patienter med neurologisk, gastroenterologisk og endokrinologisk patologi behandles.

Afdeling for thoraxkirurgi nr. 39

Klinisk hospital opkaldt efter S.P. Botkin er en af ​​de største medicinske institutioner i Rusland, et autoritativt videnskabeligt og metodologisk center, der har en førende position inden for mange vigtige kirurgiområder, herunder thorax. Den thoraxafdeling i Botkin Hospital er den kliniske base for afdelingen for thoraxkirurgi ved det russiske medicinske akademi for postgraduate uddannelse (leder af afdelingen er professor K.G. Zhestkov).

Hospitalet er udstyret med det mest avancerede diagnostiske udstyr (ultralydsindretninger, herunder til endosonografi, fibroendoskoper, CT, MR, et moderne kompleks til røntgen-endovaskulære indgreb), hvilket gør det muligt at udføre meget nøjagtig diagnose, selv i de mest vanskelige tilfælde af brystsygdomme.

Klinikken for thoraxkirurgi har lang erfaring med behandling af følgende sygdomme:

  • medfødt og erhvervet brystdeformitet;
  • purulent-inflammatoriske sygdomme i lungerne, pleuralhulen, brystvæggen - såsom en lungeabscess, bronchiectasis, pleural empyema, osteomyelitis i ribbenene, brystbenet;
  • diffus og buløs emfysem, inklusive kompliceret af spontan pneumothorax;
  • godartede og ondartede neoplasmer i lungerne, mediastinum, spiserøret, brystvæggen, inklusive lokalt fremskredne tumorer (T4) og metastatisk lungeskade;
  • sygdomme i spiserøret: cicatricial og peptisk strenge, tumorer, skade på spiserøret;
  • sygdomme i luftrøret og bronchier: cicatricial strenge, der udviklede sig efter tracheostomi eller langvarig intubation, broncho-pleural, tracheo-esophageal fistler, tumorer i luftrøret og bronchier;
  • parasitære lungesygdomme;
  • pleurisy af forskellige etiologier;
  • konsekvenser af kvæstelser i brystet og dets indre organer.

Patienter registreres gennem registret på tlf. +7 (499) 762-62-85.

Lungeafdeling

Lungeafdelingen på Botkin Hospital er en af ​​de første specialiserede pulmonologiafdelinger i Moskva.

Afdelingens hovedfunktioner er:

  • rådgivning til læger fra andre afdelinger i den medicinske organisation om forebyggelse, diagnose og behandling af patienter med pulmonologiske sygdomme;
  • levering af specialiseret medicinsk behandling i profilen "pulmonologi" i overensstemmelse med standarderne for medicinsk behandling til patienter med pulmonologiske sygdomme;
  • mestring og introduktion i klinisk praksis moderne metoder til forebyggelse, diagnose, behandling og rehabilitering af patienter med pulmonologiske sygdomme;
  • undersøgelse af midlertidig handicap;
  • at gennemføre sanitær-hygiejnisk træning af patienter og deres pårørende;
  • udvikling og implementering af foranstaltninger, der sigter mod at forbedre kvaliteten af ​​det medicinske diagnostiske arbejde og reducere dødeligheden af ​​hospitaler fra pulmonologiske sygdomme.

Hvert år behandlede antallet i afdelingen omkring 1.5 tusind mennesker. Grundlæggende kommer patienter med ambulance, spektret af sygdomme er ret bredt: lungebetændelse, bronkial astma, KOLS, kronisk bronkitis, bronkiektisk sygdom, sarkoidose, lungedannelser, interstitielle sygdomme.

Patienter gennemgår hele undersøgelsesvolumenet, hvilket gør det muligt at afklare diagnosen, laboratorieundersøgelser, funktionelle metoder, CT i brystorganerne, bronkoskopi, inklusive transbronchial biopsi. Mikrobiologiske, morfologiske undersøgelser af det opnåede materiale udføres også..

  • Adresse: Moskva, 2. Botkinsky Prospect, 5, 20. bygning, 3. sal
  • Sygeplejepost: 8 (499) 728-84-07
  • Resident: 8 (499) 728-83-54

Læger og specialister

  • Zhvania Dmitry Levanovich (12 års erfaring): fødselslæge, gynækolog
  • Zherebina Marianna Yuryevna (27 års erfaring, højeste kategori, kandidat i medicinsk videnskab): fødselslæge, gynækolog
  • Zhivanevskaya Olga Andreevna (erfaring i 45 år, den højeste kategori): fødselslæge, gynækolog
  • Ignatchenko Olga Yuryevna (24 års erfaring, højeste kategori, kandidat i medicinsk videnskab): fødselslæge, gynækolog
  • Igokhina Irina Korneevna (erfaring 31 år, den højeste kategori): fødselslæge, gynækolog
  • Ilenko Elena Vladimirovna (erfaring 21 år, den højeste kategori, kandidat i medicinsk videnskab): fødselslæge, gynækolog
  • Ismailova Saida Sabirovna (erfaring 34 år, den højeste kategori): fødselslæge, gynækolog
  • Krotkova Lyubov Leonidovna (erfaring 19 år, den højeste kategori, kandidat i medicinsk videnskab): fødselslæge, gynækolog
  • Kuznetsov Roman Eduardovich (erfaring 28 år, den højeste kategori, MD): fødselslæge, gynækolog
  • Kuznetsova Olga Vasilievna (erfaring 34 år, 1 kategori): fødselslæge, gynækolog
  • Kukovenko Elena Mikhailovna (29 års erfaring, højeste kategori, kandidat i medicinsk videnskab): fødselslæge, gynækolog
  • Kuranov Ivan Ivanovich (15 års erfaring): fødselslæge, gynækolog
  • Livieva Nella Abramovna (7 års erfaring): fødselslæge, gynækolog
  • Makeev Dmitry Yuryevich (erfaring 19 år, 1 kategori): fødselslæge, gynækolog
  • Obukhova Marina Borisovna (27 års erfaring): fødselslæge, gynækolog
  • Sazhina Alla Vladimirovna (erfaring 21 år, den højeste kategori): fødselslæge, gynækolog
  • Seregina Polina Evgenievna (erfaring 20 år, 2 kategori, kandidat i medicinsk videnskab): fødselslæge, gynækolog
  • Tedeeva Zhanna Ruslanovna (erfaring 16 år, kategori 2): fødselslæge, ultralydlæge
  • Torchinava Ilona Romanovna (erfaring 29 år, den højeste kategori): fødselslæge, gynækolog
  • Tumgoeva Louise Bagautdinovna (2 års erfaring): fødselslæge, gynækolog
  • Khuzhokova Irina Nadbievna (25 års erfaring, 1 kategori, kandidat i medicinsk videnskab): fødselslæge, gynækolog
  • Sokolov Alexander Evgenievich (32 års erfaring, højeste kategori): androlog, urolog
  • Fedanov Stanislav Leonidovich (22 års erfaring): androlog, urolog
  • Avramenko Lyubov Mikhailovna (erfaring 20 år, den højeste kategori): anæstesiolog-resuscitator
  • Adamchuk Victoria Yurievna (erfaring 8 år, kategori 2): anæstesilæge-genoplivning
  • Anisiforov Ilya Lvovich (erfaring 26 år, den højeste kategori): anæstesilæge-genoplivning
  • Anokhina Ekaterina Viktorovna (19 års erfaring): anæstesiolog-resuscitator
  • Antoshina Ekaterina Mikhailovna (13 års erfaring): anæstesiolog-resuscitator
  • Arsenova Oksana Aleksandrovna (erfaring 19 år, 1 kategori): anæstesilæge-genoplivning
  • Badigov Stanislav Albertovich (erfaring 21 år, den højeste kategori): anæstesiolog-resuscitator
  • Baychorova Lyudmila Aslanovna (erfaring 8 år): anæstesilæge-genoplivning
  • Barsukova Maria Sergeevna (erfaring 14 år, 2 kategori): anæstesiolog-resuscitator
  • Bastrikin Sergey Yurievich (24 års erfaring): anæstesiolog-genoplivning
  • Bekauri Julia Viktorovna (erfaring 17 år, den højeste kategori): anæstesilæge-genoplivning
  • Belousova Svetlana Vasilievna (erfaring 18 år, den højeste kategori, kandidat i medicinsk videnskab): anæstesiolog-resuscitator
  • Bibilova Fatima Lvovna (22 års erfaring): anæstesiolog-resuscitator
  • Blinkin Alexander Yakovlevich (erfaring 51 år, højeste kategori): genoplivningsanæstesilæge
  • Bogomolov Petr Vladimirovich (erfaring 27 år, 1 kategori): anæstesilæge-genoplivning
  • Boguraev Evgeny Aleksandrovich (erfaring 18 år, den højeste kategori): anæstesiolog-resuscitator
  • Borzenkova Alina Andreevna (erfaring 8 år): anæstesiolog-genoplivning
  • Borzunov Andrey Nikolaevich (erfaring i 45 år, den højeste kategori): anæstesiolog-resuscitator
  • Borisova Victoria Alexandrovna (5 års erfaring): anæstesiolog-genoplivning
  • Borovkova Margarita Sergeevna (5 års erfaring): anæstesiolog-genoplivning
  • Bratishchev Igor Viktorovich (20 års erfaring, højeste kategori): genoplivningsanæstesilæge
  • Valetova Victoria Vladimirovna (erfaring 21 år, den højeste kategori): anæstesilæge-genoplivning
  • Varlamov Victor Viktorovich (12 års erfaring, kategori 2): anæstesiolog-resuscitator
  • Varnavin Oleg Anatolyevich (32 års erfaring, højeste kategori): genoplivningsanæstesilæge
  • Vedernikova Anastasia Yurievna: anæstesiolog-genoplivning
  • Veisberg Aleksey Aleksandrovich (erfaring 15 år, 1 kategori): anæstesiolog-resuscitator
  • Ventzel Ekaterina Mikhailovna (21 års erfaring, 1 kategori): genoplivningsanæstesilæge
  • Vetlugina Ekaterina Yurievna (22 års erfaring): genoplivningsanæstesilæge
  • Vinogradova Anna Aleksandrovna (17 års erfaring): genoplivningsanæstesilæge
  • Vlasenko Alexey Viktorovich (28 års erfaring, højeste kategori, MD): anæstesiolog-resuscitator
  • Vodneva Marina Mikhailovna (erfaring 19 år, kategori 2): anæstesilæge-genoplivning
  • Voevodina Elena Stanislavovna (erfaring 19 år, 1 kategori): anæstesilæge-genoplivning
  • Vorobeva Lyubov Vladimirovna (40 års erfaring, den højeste kategori): genoplivningsanæstesilæge
  • Vyzhevsky Sergey Valentinovich (32 års erfaring, højeste kategori): genoplivningsanæstesilæge
  • Vyatkin Denis Anatolyevich (16 års erfaring): genoplivningsanæstesilæge
  • Gavrileev Samvel Vladimirovich (erfaring 19 år, 1 kategori): anæstesilæge-genoplivning
  • Garist Alexey Alexandrovich (erfaring 31 år, den højeste kategori): genoplivningsanæstesilæge
  • Gasparyan Saglar Vladimirovna (7 års erfaring): genoplivningsanæstesilæge
  • Gerasimov Lev Vladimirovich (erfaring 24 år, den højeste kategori): anæstesilæge-genoplivning
  • Gernets Ivan Aleksandrovich (21 års erfaring): genoplivningsanæstesilæge
  • Glazkov Anatoly Viktorovich (11 års erfaring): anæstesiolog-resuscitator
  • Goldberg Inga Ivarovna (17 års erfaring, højeste kategori): genoplivningsanæstesilæge
  • Goldberg Inga Ivorovna (17 års erfaring, højeste kategori): genoplivningsanæstesilæge
  • Gorbatsjov Sergey Sergeevich (16 års erfaring): genoplivningsanæstesilæge
  • Goryachkina Natalya Andreevna (erfaring 13 år, kategori 2): anæstesilæge-genoplivning
  • Gribachev Sergey Viktorovich (24 års erfaring, højeste kategori): genoplivningsanæstesilæge
  • Gudkov Andrey Viktorovich (9 års erfaring): genoplivningsanæstesilæge
  • Guseva Elena Vladimirovna (erfaring 11 år, 1 kategori): anæstesilæge-genoplivning
  • Guseva Julia Vladimirovna (erfaring 24 år, den højeste kategori): anæstesiolog-resuscitator
  • Davydova Lyudmila Garenovna (erfaring 21 år, den højeste kategori): anæstesiolog-resuscitator
  • Danina Anna Vladimirovna (erfaring 21 år, kategori 2): anæstesiolog-genoplivning
  • Demidion Pavel Yurievich (erfaring 26 år, den højeste kategori): anæstesilæge-genoplivning
  • Denisovskaya Olga Aleksandrovna (erfaring 4 år): anæstesiolog-resuscitator
  • Dobryakov Sergey Alekseevich (erfaring 32 år, den højeste kategori): anæstesilæge-resuscitator
  • Doloxaribo Albert Krisman (28 års erfaring, højeste kategori): genoplivningsanæstesilæge
  • Dudina Natalia Vladimirovna (30 års erfaring, højeste kategori): genoplivningsanæstesilæge
  • Epikhin Roman Mikhailovich (6 års erfaring): anæstesiolog-resuscitator
  • Ershov Roman Yuvenalievich (erfaring 19 år, den højeste kategori): anæstesilæge-genoplivning
  • Efanov Andrey Andreevich (7 års erfaring): genoplivningsanæstesilæge
  • Zhakina Natalya Evgenievna (4 års erfaring): anæstesiolog-genoplivning
  • Zhilin Igor Viktorovich (erfaring 16 år, 1 kategori): anæstesiolog-resuscitator
  • Zhurochko Dmitry Petrovich (erfaring 23 år, den højeste kategori): anæstesilæge-resuscitator
  • Zadorozhnaya Olga Konstantinovna (erfaring 11 år): anæstesilæge-genoplivning
  • Zaikova Julia Gennadievna (32 års erfaring, højeste kategori): genoplivningsanæstesilæge
  • Zasimova Marina Yakovlevna (11 års erfaring): anæstesilæge-genoplivning
  • Zubova Oksana Vladimirovna (5 års erfaring): anæstesiolog-genoplivning
  • Ivanov Sergey Ivanovich (44 års erfaring): anæstesiolog-genoplivning
  • Ivanova Alena Lvovna (erfaring 4 år): anæstesiolog-genoplivning
  • Ignatieva Vera Nikolaevna (32 års erfaring, højeste kategori): anæstesilæge-genoplivning
  • Ilyina Yana Nikolaevna (9 års erfaring): anæstesilæge-genoplivning
  • Ishutchenko Gennady Andreevich (7 års erfaring, kategori 2): anæstesiolog-resuscitator
  • Kazachkov Kirill Yurievich (erfaring 15 år, 2 kategori): anæstesiolog-resuscitator
  • Kalentieva Tamara Alekseevna (erfaring i 44 år, den højeste kategori): genoplivningsanæstesilæge
  • Kallagov David Zelimkhanovich (erfaring 8 år, kategori 2): anæstesilæge-genoplivning
  • Kalmykov Alim Belyalyevich (erfaring 23 år, den højeste kategori): anæstesiolog-resuscitator
  • Kapelnitsky Pavel Valentinovich (erfaring 31 år, den højeste kategori): genoplivningsanæstesilæge
  • Kapitonova Valeria Valerievna (erfaring fra 23 år, den højeste kategori): anæstesiolog-resuscitator
  • Karpenko Anatoly Viktorovich (35 års erfaring, højeste kategori): genoplivningsanæstesilæge
  • Kesareva Oksana Anatolyevna (erfaring 10 år, 1 kategori): anæstesilæge-genoplivning
  • Kintsler Nikolay Vladimirovich (erfaring 29 år): anæstesiolog-genoplivning
  • Kirsanov Dmitry Alexandrovich (4 års erfaring): anæstesiolog-resuscitator
  • Kiselev Vladimir Valerievich (erfaring 23 år, kandidat i medicinsk videnskab): anæstesiolog-resuscitator
  • Kovaleva Julia Igorevna (12 års erfaring): anæstesiolog-genoplivning
  • Kovaleva Yana Vladimirovna (erfaring 11 år, kategori 2): anæstesilæge-genoplivning
  • Kolerova Irina Vladimirovna (erfaring 8 år): anæstesiolog-genoplivning
  • Kononetov Aleksei Alekseevich (10 års erfaring): anæstesilæge-genoplivning
  • Korolev Dmitry Sergeevich (erfaring 9 år, 1 kategori): anæstesilæge-genoplivning
  • Korolev Igor Aleksandrovich (erfaring 6 år): anæstesiolog-genoplivning
  • Koryakin Albert Gennadievich (5 års erfaring): genoplivningsanæstesilæge
  • Kostoglotov Artem Vladimirovich (21 års erfaring): anæstesiolog-resuscitator
  • Kochergina Valentina Vladimirovna (17 års erfaring): anæstesiolog-resuscitator
  • Kulbitskaya Irina Evgenievna (36 års erfaring, højeste kategori): genoplivningsanæstesilæge
  • Kurugliev Ali Suleymanovich (erfaring 26 år, 1 kategori): genoplivningsanæstesilæge
  • Kutuzov Georgy Nikolaevich (6 års erfaring): anæstesiolog-resuscitator
  • Kuchava Garry Rezovich (24 års erfaring, højeste kategori): genoplivningsanæstesilæge
  • Kushtova Kanifa Ibragimovna (erfaring 16 år, 1 kategori): anæstesilæge-genoplivning
  • Lapaev Nikita Nikolaevich (7 års erfaring): genoplivningsanæstesilæge
  • Levikov Dmitry Ilyich (tjenestetid 28 år, højeste kategori, kandidat i medicinsk videnskab): genoplivningsanæstesilæge
  • Lidzhieva Saglar Vladimirovna (7 års erfaring): anæstesiolog-genoplivning
  • Litvinova Lyudmila Igorevna (17 års erfaring, højeste kategori): genoplivningsanæstesilæge
  • Loginov Sergey Pavlovich (erfaring 37 år, den højeste kategori): anæstesilæge-genoplivning
  • Lukashin Oleg Vasilievich (16 års erfaring): anæstesiolog-resuscitator
  • Lykhin Vsevolod Nikolaevich (erfaring 11 år, kategori 2): anæstesilæge-genoplivning
  • Lyutkin Oleg Yuryevich (9 års erfaring): anæstesiolog-resuscitator
  • Magomedov Marat Adessovich (25 års erfaring, højeste kategori, kandidat i medicinsk videnskab): genoplivningsanæstesilæge
  • Magomedova Angelika Datsievna (erfaring i 35 år, den højeste kategori): anæstesiolog-resuscitator
  • Makarov Oleg Valentinovich (erfaring i 35 år, den højeste kategori, kandidat i medicinsk videnskab): anæstesiolog-resuscitator
  • Makarova Ekaterina Romanovna (9 års erfaring): anæstesiolog-genoplivning
  • Maksimtseva Ekaterina Alekseevna (13 års erfaring): anæstesiolog-resuscitator
  • Malafeev Artyom Eduardovich (erfaring 6 år): anæstesiolog-resuscitator
  • Malyshev Anatoly Anatolyevich (erfaring 11 år, kategori 2): anæstesilæge-resuscitator
  • Manushkova Alina Aleksandrovna (erfaring 12 år, kategori 2): anæstesilæge-genoplivning
  • Martynenko Natalia Yurievna (10 års erfaring): genoplivningsanæstesilæge
  • Martynovich Mikhail Nikolaevich (20 års erfaring): genoplivningsanæstesilæge
  • Marchenkov Yuri Viktorovich (29 års erfaring, højeste kategori, MD): anæstesiolog-resuscitator
  • Matveev Andrey Ivanovich (33 års erfaring): anæstesiolog-genoplivning
  • Machulin Andrey Ivanovich (17 års erfaring, højeste kategori): genoplivningsanæstesilæge
  • Mashtaler Vyacheslav Ivanovich (erfaring 26 år, 1 kategori): anæstesiolog-resuscitator
  • Medvedeva Evgenia Viktorovna (erfaring 8 år): anæstesilæge-genoplivning
  • Medvedeva Maria Olegovna (erfaring fra 29 år, den højeste kategori): genoplivningsanæstesilæge
  • Melnikova Natalya Aleksandrovna (17 års erfaring, højeste kategori): genoplivningsanæstesilæge
  • Mikolyuk Ekaterina Anatolyevna (erfaring 13 år, kategori 2): anæstesilæge-genoplivning
  • Mironov Alexey Vladimirovich (11 års erfaring): anæstesiolog-genoplivning
  • Mitrokhin Andrey Anatolyevich (erfaring 41 år, den højeste kategori, kandidat i medicinsk videnskab): anæstesiolog-resuscitator
  • Mikhailov Nikita Vladimirovich (erfaring fra 6 år): anæstesiolog-genoplivning
  • Morozova Olga Vladimirovna (erfaring 22 år, den højeste kategori, kandidat i medicinsk videnskab): anæstesiolog-resuscitator
  • Mosin Anatoly Sergeevich (erfaring 6 år): anæstesiolog-genoplivning
  • Muravyov Oleg Borisovich (33 års erfaring, højeste kategori, kandidat i medicinsk videnskab): genoplivningsanæstesilæge
  • Muranova Irina Leonidovna (erfaring fra 30 år, den højeste kategori): anæstesiolog-resuscitator
  • Muslimov Bagautdin Gusenovich (erfaring 14 år): anæstesiolog-resuscitator
  • Mukha Alyona Ivanovna (5 års erfaring): genoplivningsanæstesilæge
  • Myshkovsky Gleb Leonidovich (erfaring 21 år, 1 kategori): anæstesilæge-genoplivning
  • Nazarenko Mikhail Borisovich (21 års erfaring, højeste kategori): genoplivningsanæstesilæge
  • Naumycheva Vlada Gennadievna (erfaring 6 år): anæstesilæge-genoplivning
  • Nedorostkova Tatyana Yurievna (tjenestetid 28 år, højeste kategori): genoplivningsanæstesilæge
  • Natalia Neznamova (19 års erfaring): genoplivningsanæstesilæge
  • Nuzhdenkov Roman Gennadievich (erfaring 13 år, den højeste kategori): anæstesilæge-genoplivning
  • Ovchinnikov Andrei Mikhailovich (31 års erfaring, højeste kategori): genoplivningsanæstesilæge
  • Omelyanskaya Anastasia Pavlovna (erfaring 6 år): anæstesiolog-resuscitator
  • Orishchenko Evgeny Igorevich (6 års erfaring): genoplivningsanæstesilæge
  • Osintseva Elena Yurievna (erfaring 41 år, den højeste kategori): genoplivningsanæstesilæge
  • Osipov Sergey Alexandrovich (erfaring 46 år, den højeste kategori): anæstesiolog-resuscitator
  • Ostapchenko Dmitry Anatolyevich (27 års erfaring, højeste kategori, MD): anæstesiolog-resuscitator
  • Panova Natalya Evgenievna (27 års erfaring, højeste kategori): genoplivningsanæstesilæge
  • Panova Natalya Sergeevna (erfaring 14 år, 1 kategori): anæstesilæge-genoplivning
  • Pastukhov Alexander Yurievich (8 års erfaring): genoplivningsanæstesilæge
  • Pervov Denis Igorevich (4 års erfaring): anæstesiolog-resuscitator
  • Pereponova Nataliya Ivanovna (erfaring 8 år): anæstesiolog-resuscitator
  • Pestryakov Evgeny Vyacheslavovich (erfaring 26 år, den højeste kategori): anæstesiolog-resuscitator
  • Petrov Nikita Olegovich (10 års erfaring): anæstesiolog-genoplivning
  • Platonova Galina Yurievna (erfaring 26 år, den højeste kategori): anæstesilæge-genoplivning
  • Podgornaya Lyudmila Andreevna (erfaring 6 år): anæstesiolog-resuscitator
  • Polirova Marina Aleksandrovna (erfaring fra 35 år): anæstesilæge-genoplivning
  • Politov Mikhail Evgenievich (10 års erfaring): anæstesiolog-genoplivning
  • Polozhentseva Tatyana Viktorovna (erfaring i 28 år, den højeste kategori): anæstesilæge-genoplivning
  • Polyakova Irina Sergeevna (erfaring 11 år): anæstesiolog-genoplivning
  • Popova Veronika Sergeevna (5 års erfaring): genoplivningsanæstesilæge
  • Potrosov Aleksey Vyacheslavovich (29 års erfaring, højeste kategori): anæstesiolog-resuscitator
  • Prikhodko Dmitry Valerievich (erfaring 31 år, den højeste kategori): anæstesilæge-genoplivning
  • Prudnikov Nikita Dmitrievich (9 års erfaring): genoplivningsanæstesilæge
  • Radchenko Dmitry Mikhailovich (9 års erfaring): genoplivningsanæstesilæge
  • Rakhmatov Khusan Juraevich (23 års erfaring, kategori 2): genoplivningsanæstesilæge
  • Rashchupkin Alexander Borisovich (28 års erfaring, højeste kategori): genoplivningsanæstesilæge
  • Rykova Victoria Aleksandrovna (5 års erfaring): anæstesiolog-genoplivning
  • Savchenkov Sergey Borisovich (22 års erfaring, højeste kategori): genoplivningsanæstesilæge
  • Salyakhov Ilyas Ildarovich (4 års erfaring): genoplivningsanæstesilæge
  • Samorukov Vladislav Yurievich (erfaring 15 år, den højeste kategori): anæstesiolog-resuscitator
  • Sarycheva Darya Andrianovna (5 års erfaring): anæstesiolog-resuscitator
  • Semenova Lyubov Petrovna (erfaring 27 år, den højeste kategori): anæstesilæge-genoplivning
  • Seredavkin Roman Valentinovich (15 års erfaring): anæstesiolog-resuscitator
  • Sidorenko Olga Andreevna (erfaring 16 år, 1 kategori): anæstesilæge-genoplivning
  • Silaev Borislav Vladimirovich (26 års erfaring): genoplivningsanæstesilæge
  • Silnov Vasily Evgenievich (erfaring 13 år, kategori 2): anæstesilæge-genoplivning
  • Symbolokova Dina Valerievna (erfaring 20 år, den højeste kategori): anæstesilæge-genoplivning
  • Smirnov Andrey Nikolaevich (erfaring 18 år): anæstesiolog-genoplivning
  • Smirnov Anton Andreevich (erfaring 9 år, kategori 2): anæstesilæge-genoplivning
  • Smirnova Irina Vyacheslavovna (erfaring 17 år, 2 kategori): anæstesiolog-resuscitator
  • Smolev Boris Andreevich (4 års erfaring): genoplivningsanæstesilæge
  • Smolyaninov Oleg Leonidovich (erfaring i 35 år, den højeste kategori): genoplivningsanæstesilæge
  • Smusin Ilya Vladimirovich (erfaring 18 år): anæstesilæge-genoplivning
  • Snitsar Stepan Vyacheslavovich (5 års erfaring): anæstesiolog-resuscitator
  • Sokolova Svetlana Vladimirovna (7 års erfaring): anæstesilæge-genoplivning
  • Solovieva Julia Vladimirovna (4 års erfaring): anæstesiolog-genoplivning
  • Solovyova Olga Yuryevna (erfaring 6 år): anæstesilæge-genoplivning
  • Sorokin Roman Evgenievich (erfaring 17 år, kategori 2): anæstesiolog-resuscitator
  • Stuchilov Alexey Vladimirovich (33 års erfaring, højeste kategori): genoplivningsanæstesilæge
  • Suryakhin Victor Stanislavovich (erfaring 22 år, den højeste kategori, kandidat i medicinsk videnskab): anæstesiolog-resuscitator
  • Syanov Andrey Sergeevich (erfaring 12 år, kategori 2): anæstesilæge-genoplivning
  • Tagirov Ikram Sediyarovich (erfaring 23 år, den højeste kategori, kandidat i medicinsk videnskab): anæstesiolog-resuscitator
  • Talyzin Pavel Andreevich (erfaring 22 år, den højeste kategori): anæstesiolog-resuscitator
  • Tanhilevich Boris Marlenovich (erfaring 41 år, højeste kategori, kandidat i medicinsk videnskab): anæstesiolog-resuscitator
  • Taranik Savva Mikhailovich (4 års erfaring): genoplivningsanæstesilæge
  • Teleshchuk Pavel Leonidovich (erfaring 8 år): anæstesiolog-genoplivning
  • Temerov Dmitry Aleksandrovich (erfaring 21 år, den højeste kategori): genoplivningsanæstesilæge
  • Testova Lyudmila Ivanovna (36 års erfaring, højeste kategori, kandidat i medicinsk videnskab): anæstesiolog-resuscitator
  • Titareva Valentina Leonidovna (7 års erfaring): genoplivningsanæstesilæge
  • Titov Anton Viktorovich (erfaring 15 år, 1 kategori): anæstesilæge-genoplivning
  • Tolstikov Vladimir Alexandrovich (7 års erfaring): anæstesiolog-genoplivning
  • Thakokhova Galina Mussovna (erfaring 24 år, den højeste kategori): anæstesiolog-resuscitator
  • Uvarova Natella Borisovna (erfaring 10 år, kategori 2): anæstesilæge-genoplivning
  • Udalova Elena Igorevna (5 års erfaring): anæstesiolog-genoplivning
  • Uyezdovskaya Anna Vyacheslavovna (erfaring 10 år): anæstesiolog-resuscitator
  • Uzhevskaya Ksenia Sergeevna (7 års erfaring): anæstesiolog-resuscitator
  • Usmanova Naila Khasanovna (10 års erfaring): anæstesiolog-genoplivning
  • Udsiger Nikolay Vsevolodovich (39 års erfaring, højeste kategori, kandidat i medicinsk videnskab): genoplivningsanæstesilæge
  • Ukhova Tatyana Alekseevna (erfaring 6 år): anæstesiolog-resuscitator
  • Fatkulina Julia Sergeevna (10 års erfaring): anæstesilæge-genoplivning
  • Filatova Olga Vladimirovna (erfaring 21 år, den højeste kategori): anæstesilæge-genoplivning
  • Khatutsky Valery Markovich (5 års erfaring): anæstesiolog-genoplivning
  • Khilikhnev Kirill Viktorovich (13 års erfaring, kategori 2): genoplivningsanæstesilæge
  • Tsvetaev Ivan Igorevich (erfaring 18 år, kategori 2): anæstesiolog-resuscitator
  • Tselaeva Aza Khusenovna (erfaring 24 år, 1 kategori): anæstesilæge-genoplivning
  • Chapilin Vladimir Vladimirovich (28 års erfaring): genoplivningsanæstesilæge
  • Chebotarev Eduard Yurievich (erfaring 33 år, den højeste kategori): anæstesiolog-resuscitator
  • Chebotareva Oksana Anatolyevna (erfaring 24 år, den højeste kategori): genoplivningsanæstesilæge
  • Chervov Alexander Yuryevich (erfaring 20 år, den højeste kategori): anæstesilæge-genoplivning
  • Cheremnykh Anastasia Vladimirovna (11 års erfaring): genoplivningsanæstesilæge
  • Chernutskaya Julia Vladimirovna (erfaring 15 år, 1 kategori): anæstesilæge-genoplivning
  • Chinazirov Murat Anatolyevich: anæstesiolog-resuscitator
  • Chinnikova Olga Valerievna (25 års erfaring, højeste kategori): genoplivningsanæstesilæge
  • Shabanov Aslan Kurbanovich (27 års erfaring, højeste kategori): anæstesiolog-resuscitator
  • Shadchneva Anna Vladimirovna (7 års erfaring): genoplivningsanæstesilæge
  • Shaybakova Veronika Leonidovna (erfaring 16 år, 1 kategori, kandidat i medicinsk videnskab): anæstesilæge-genoplivning
  • Shapovalova Oksana Evgenievna (erfaring 27 år, 1 kategori): anæstesiolog-resuscitator
  • Shebacheva Olesya Vasilievna (erfaring 12 år): anæstesiolog-genoplivning
  • Shevchenko Alexey Vladimirovich (erfaring 20 år, den højeste kategori): anæstesilæge-genoplivning
  • Shestakov Dmitry Alfredovich (27 års erfaring, højeste kategori): genoplivningsanæstesilæge
  • Shestopalova Ekaterina Valerievna (5 års erfaring): anæstesiolog-resuscitator
  • Shirokov Roman Vladimirovich (erfaring 10 år, den højeste kategori): anæstesilæge-genoplivning
  • Shunin Matvey Mikhailovich (erfaring 12 år, kategori 2): anæstesilæge-genoplivning
  • Shchedrina Elena Igorevna (erfaring 22 år, 1 kategori): anæstesilæge-genoplivning
  • Yudin Alexander Mikhailovich (erfaring 26 år, den højeste kategori): anæstesilæge-genoplivning
  • Yarovaya Marina Aleksandrovna (7 års erfaring): genoplivningsanæstesilæge
  • Zimina Larisa Petrovna (erfaring fra 50 år, den højeste kategori, kandidat i medicinsk videnskab): venereolog, dermatolog
  • Martynyuk Niole Pranovna (47 års erfaring): læge i træningsterapi
  • Akopova Zara Pavlovna (erfaring 27 år, den højeste kategori): ultralyd læge
  • Aleksanova Natalya Igorevna (erfaring 17 år, 1 kategori): ultralydslæge
  • Anokhina Irina Aleksandrovna (erfaring i 35 år, den højeste kategori): ultralydslæge
  • Antysheva Tatyana Yakovlevna (erfaring 29 år, den højeste kategori): ultralydslæge
  • Babatova Raisa Shemilievna: ultralydslæge
  • Balyabina Evgeniya Mikhailovna (36 års erfaring, højeste kategori): ultralydslæge
  • Bogacheva Irina Vladimirovna (erfaring 26 år, den højeste kategori): ultralyd læge
  • Bryzgalova Olga Evgenievna (erfaring fra 14 år): ultralydslæge
  • Golosova Tatyana Dmitrievna (16 års erfaring): ultralydslæge
  • Derenova Olga Vladimirovna (erfaring 20 år, 1 kategori): ultralydslæge
  • Zarechina Vera Sergeevna (erfaring 8 år): ultralydslæge
  • Zorina Natalya Aleksandrovna (erfaring 26 år, den højeste kategori): ultralyd læge
  • Ivanova Natalia Aleksandrovna (5 års erfaring): ultralydslæge
  • Ipatova Nina Fedorovna (erfaring 39 år, højeste kategori): ultralydslæge
  • Kalerina Elena Maratovna (erfaring 23 år, 1 kategori): ultralydslæge
  • Klyukina Anna Nikolaevna (erfaring fra 6 år): ultralydslæge
  • Kolbasova Julia Vladimirovna (erfaring 23 år, den højeste kategori): ultralydslæge
  • Kostenko Evgenia Aleksandrovna (12 års erfaring): ultralydslæge
  • Kosukhina Elena Vladimirovna (13 års erfaring): ultralydslæge
  • Kubareva Elena Petrovna (10 års erfaring): ultralydslæge
  • Kuleshova Ekaterina Evgenievna (9 års erfaring): ultralydslæge
  • Medvedeva Anastasia Andreevna (7 års erfaring): ultralydslæge
  • Mushkambarov Ilya Nikolaevich (13 års erfaring): ultralydslæge
  • Nikitina Svetlana Mikhailovna (30 års erfaring, højeste kategori): ultralydslæge
  • Ovcharenko Julia Alexandrovna (12 års erfaring): ultralydslæge
  • Ongoev Nikolay Anatolyevich (erfaring 26 år, den højeste kategori): ultralyd læge
  • Pichugina Elena Eduardovna (erfaring 22 år, den højeste kategori): ultralyd læge
  • Pichugina Natalya Vladimirovna (erfaring fra 6 år): ultralydslæge
  • Romanovskaya Olga Anatolyevna (erfaring 34 år, den højeste kategori): ultralydslæge
  • Sargsyan Zakhar Oganesovich (erfaring 12 år, kategori 2): ultralydslæge
  • Somova Larisa Vladimirovna (24 års erfaring): ultralydslæge
  • Tarasova Tatyana Vladimirovna (33 års erfaring, højeste kategori): ultralydslæge
  • Tedeeva Zhanna Ruslanovna (erfaring 16 år, kategori 2): fødselslæge, ultralydlæge
  • Tertichnaya Anna Nikolaevna (6 års erfaring): ultralydslæge
  • Tikhomirova Elena Vasilievna (erfaring 24 år, 1 kategori): ultralydslæge
  • Tolstikhina Tatyana Nikolaevna (erfaring 22 år, 2 kategori): ultralydslæge
  • Ulyanova Liliya Viktorovna (erfaring 27 år, 1 kategori): ultralydslæge
  • Fedanova Natalya Nikolaevna (22 års erfaring): ultralydslæge
  • Filipchenko Elena Eduardovna (erfaring 19 år): ultralydslæge
  • Foshina Anna Aleksandrovna (erfaring 8 år): ultralydslæge
  • Chevokina Elena Anatolyevna (32 års erfaring, højeste kategori): ultralydslæge
  • Shevyakova Tatyana Vladimirovna (erfaring 34 år, den højeste kategori, kandidat i medicinsk videnskab): ultralydslæge
  • Sheltik Lyudmila Olegovna (25 års erfaring): ultralydslæge
  • Shustova Alla Yurievna (erfaring 21 år, den højeste kategori): ultralyd læge
  • Schur Vladimir Gennadievich (27 års erfaring, højeste kategori): ultralydslæge
  • Yakusheva Natalya Valerievna (erfaring 13 år, 1 kategori): ultralydslæge
  • Golovkin Boris Alexandrovich (40 års erfaring, højeste kategori): gastroenterolog
  • Koryakina Olga Sergeevna (erfaring 6 år): gastroenterolog
  • Kuchin Victor Viktorovich (anciennitet 31 år, højeste kategori, kandidat i medicinsk videnskab): gastroenterolog, kirurg
  • Levina Oksana Nikolaevna (erfaring 17 år, 1 kategori): gastroenterolog
  • Osipova Svetlana Vladimirovna (erfaring fra 15 år): gastroenterolog
  • Pereyaslova Elizaveta Valerievna (9 års erfaring): gastroenterolog
  • Agashirinova Arzu Alfidarovna (6 års erfaring): hæmatolog
  • Anisimov Mikhail Konstantinovich (13 års erfaring, kategori 2): hæmatolog
  • Arshanskaya Evgenia Grigoryevna (17 års erfaring, højeste kategori, kandidat i medicinsk videnskab): hæmatolog
  • Biyachuev Edward Ruslanovich (erfaring 14 år): hæmatolog
  • Blokhina Elena Valerievna (erfaring fra 15 år, den højeste kategori): hæmatolog
  • Butaev Lev Sergeevich (erfaring 4 år): hæmatolog
  • Bychenkova Lyudmila Aleksandrovna (erfaring 8 år): hæmatolog
  • Vinogradova Olga Yuryevna (erfaring 32 år, MD): hæmatolog
  • Vorobyov Vladimir Ivanovich (15 års erfaring, kandidat i medicinsk videnskab): hæmatolog, kirurg
  • Generalova Natalya Ivanovna (9 års erfaring): hæmatolog, terapeut
  • Glazunova Valeria Viktorovna (erfaring 26 år, den højeste kategori): hæmatolog
  • Denisov Nikolay Aleksandrovich (11 års erfaring): hæmatolog
  • Dmitrieva Elena Aleksandrovna (erfaring 6 år): hæmatolog
  • Dobrohodov Andrey Evgenievich (erfaring 26 år, den højeste kategori): hæmatolog
  • Dubrovin Egor Ivanovich (9 års erfaring): hæmatolog
  • Zherebtsova Vera Anatolyevna (erfaring 21 år, den højeste kategori, kandidat i medicinsk videnskab): hæmatolog
  • Zarubina Ksenia Igorevna (5 års erfaring): hæmatolog
  • Zakharova Natalya Andreevna (erfaring 51 år, højeste kategori): hæmatolog
  • Ivanova Valentina Leonidovna (erfaring i 44 år, den højeste kategori): hæmatolog
  • Kim Evgeny Tikhonovich (6 års erfaring): hæmatolog
  • Kochkareva Julia Borisovna (erfaring 19 år, den højeste kategori, kandidat i medicinsk videnskab): hæmatolog
  • Kudryavtseva Olga Aleksandrovna (30 års erfaring, højeste kategori): hæmatolog
  • Kuznetsov Sergey Vadimovich (erfaring 31 år, højeste kategori, kandidat i medicinsk videnskab): hæmatolog
  • Lavrentiev Ivan Sergeevich (10 års erfaring): hæmatolog
  • Lazarev Igor Evgenievich (erfaring 26 år, højeste kategori, kandidat i medicinsk videnskab): hæmatolog
  • Larina Julia Viktorovna (11 års erfaring): hæmatolog
  • Levikova Anastasia Dmitrievna (7 års erfaring): hæmatolog
  • Lunin Vladimir Vladimirovich (erfaring 26 år, den højeste kategori): hæmatolog
  • Mayorova Svetlana Yurievna (erfaring 11 år, kategori 2): hæmatolog
  • Markova Elena Evgenievna (erfaring fra 35 år, den højeste kategori): hæmatolog
  • Minenko Svetlana Vladimirovna (tjenestetid 30 år, kandidat i medicinsk videnskab): hæmatolog
  • Mukha Larisa Anatolyevna (erfaring i 35 år, den højeste kategori): hæmatolog
  • Mukhin Oleg Viktorovich (35 års erfaring): hæmatolog
  • Nikitin Evgeny Aleksandrovich (25 års erfaring, kandidat i medicinsk videnskab): hæmatolog
  • Novitskaya Natalya Vyacheslavovna (25 års erfaring, højeste kategori): hæmatolog
  • Pankrashkina Maria Mikhailovna (erfaring 18 år, kandidat i medicinsk videnskab): hæmatolog
  • Spirin Alen Vladimirovich (erfaring 8 år): hæmatolog
  • Strekova Marina Nikolaevna (arbejdserfaring 6 år): hæmatolog
  • Tikhonova Elena Igorevna (erfaring 3 år, 1 kategori): hæmatolog
  • Tlevcezheva Angela Aleksandrovna (17 års erfaring, 1 kategori): hæmatolog
  • Khazova Olga Vladimirovna (erfaring 8 år): hæmatolog
  • Khuazheva Nuriet Kirushevna (erfaring i 45 år, den højeste kategori): hæmatolog
  • Chernobay Svetlana Ivanovna (7 års erfaring): hæmatolog
  • Chernysh Sergey Anatolyevich (30 års erfaring, højeste kategori, kandidat i medicinsk videnskab): hæmatolog
  • Sharkunov Nikolay Nikolaevich (12 års erfaring): hæmatolog
  • Shikhbabaeva Dzhariyat Ismailovna (erfaring 14 år): hæmatolog
  • Shubina Anna Vladimirovna (erfaring 29 år, den højeste kategori): hæmatolog
  • Yurova Elena Viktorovna (erfaring 14 år, 2 kategori): hæmatolog
  • Akhmadova Fidan Musa-kyzy (erfaring fra 9 år): gynækolog
  • Barseghyan Gagik Omarovich (erfaring 12 år, 1 kategori, kandidat i medicinsk videnskab): gynækolog
  • Glazkova Olga Leonidovna (29 års erfaring): gynækolog
  • Zhvania Dmitry Levanovich (12 års erfaring): fødselslæge, gynækolog
  • Zherebina Marianna Yuryevna (27 års erfaring, højeste kategori, kandidat i medicinsk videnskab): fødselslæge, gynækolog
  • Zhivanevskaya Olga Andreevna (erfaring i 45 år, den højeste kategori): fødselslæge, gynækolog
  • Ignatchenko Olga Yuryevna (24 års erfaring, højeste kategori, kandidat i medicinsk videnskab): fødselslæge, gynækolog
  • Igokhina Irina Korneevna (erfaring 31 år, den højeste kategori): fødselslæge, gynækolog
  • Ilenko Elena Vladimirovna (erfaring 21 år, den højeste kategori, kandidat i medicinsk videnskab): fødselslæge, gynækolog
  • Ismailova Saida Sabirovna (erfaring 34 år, den højeste kategori): fødselslæge, gynækolog
  • Kalinskaya Alla Nikolaevna (erfaring 26 år, 1 kategori, kandidat i medicinsk videnskab): gynækolog
  • Krotkova Lyubov Leonidovna (erfaring 19 år, den højeste kategori, kandidat i medicinsk videnskab): fødselslæge, gynækolog
  • Kuznetsov Roman Eduardovich (erfaring 28 år, den højeste kategori, MD): fødselslæge, gynækolog
  • Kuznetsova Olga Vasilievna (erfaring 34 år, 1 kategori): fødselslæge, gynækolog
  • Kukovenko Elena Mikhailovna (29 års erfaring, højeste kategori, kandidat i medicinsk videnskab): fødselslæge, gynækolog
  • Kuranov Ivan Ivanovich (15 års erfaring): fødselslæge, gynækolog
  • Lazareva Valeria Sergeevna (erfaring 8 år): gynækolog
  • Laptey Bogdan Arkadevich (erfaring 5 år): gynækolog
  • Livieva Nella Abramovna (7 års erfaring): fødselslæge, gynækolog
  • Makeev Dmitry Yuryevich (erfaring 19 år, 1 kategori): fødselslæge, gynækolog
  • Moskalenko Roman Vladimirovich (erfaring 21 år, 1 kategori): gynækolog
  • Obukhova Marina Borisovna (27 års erfaring): fødselslæge, gynækolog
  • Sablina Natalya Valerievna (5 års erfaring): gynækolog
  • Sazhina Alla Vladimirovna (erfaring 21 år, den højeste kategori): fødselslæge, gynækolog
  • Seregina Polina Evgenievna (erfaring 20 år, 2 kategori, kandidat i medicinsk videnskab): fødselslæge, gynækolog
  • Torchinava Ilona Romanovna (erfaring 29 år, den højeste kategori): fødselslæge, gynækolog
  • Tumgoeva Louise Bagautdinovna (2 års erfaring): fødselslæge, gynækolog
  • Khuzhokova Irina Nadbievna (25 års erfaring, 1 kategori, kandidat i medicinsk videnskab): fødselslæge, gynækolog
  • Cheporev Leonid Aleksandrovich (erfaring 19 år, den højeste kategori, kandidat i medicinsk videnskab): gynækolog
  • Zimina Larisa Petrovna (erfaring fra 50 år, den højeste kategori, kandidat i medicinsk videnskab): venereolog, dermatolog
  • Kachurin Sergey Alexandrovich (erfaring 14 år, 1 kategori): pædiatrisk ortopæd, ortopæd, kirurg
  • Belyaeva Elina Nailevna (4 års erfaring): diabetolog, ernæringsfysiolog, endokrinolog
  • Batalova Elena Valerievna (erfaring 20 år, 1 kategori): ernæringsfysiolog
  • Belyaeva Elina Nailevna (4 års erfaring): diabetolog, ernæringsfysiolog, endokrinolog
  • Akhunova Anna Nikolaevna (erfaring 19 år, 1 kategori): specialist i infektionssygdomme
  • Vatutina Olga Viktorovna (24 års erfaring, højeste kategori, kandidat i medicinsk videnskab): specialist i infektionssygdomme
  • Gradov Kirill Igorevich (5 års erfaring): specialist i infektionssygdomme
  • Dzutseva Fatima Konstantinovna (erfaring i 44 år, den højeste kategori): specialist i infektionssygdomme
  • Kabaloeva Juliet Muratovna (42 års erfaring, højeste kategori, kandidat i medicinsk videnskab): specialist i infektionssygdomme
  • Muravyov Oleg Borisovich: specialist i infektionssygdomme
  • Pilipenko Natalya Valerievna (33 års erfaring, højeste kategori): specialist i infektionssygdomme
  • Poltavets Nikolay Vladimirovich (27 års erfaring, højeste kategori): specialist i infektionssygdomme
  • Poltavtseva Irina Mikhailovna (37 års erfaring): specialist i infektionssygdomme
  • Pronin Andrey Valerievich (10 års erfaring): specialist i infektionssygdomme
  • Timofeev Sergey Petrovich (29 års erfaring, højeste kategori): specialist i infektionssygdomme
  • Chebotareva Irina Viktorovna (33 års erfaring, højeste kategori): specialist i infektionssygdomme
  • Shcherbakova Tatyana Yurievna (34 års erfaring, højeste kategori): specialist i infektionssygdomme
  • Aleshkovich Elena Valerievna (25 års erfaring, højeste kategori, kandidat i medicinsk videnskab): kardiolog
  • Glukhov Sergey Vladimirovich (erfaring 20 år, 1 kategori): kardiolog
  • Demina Irina Alekseevna (17 års erfaring, højeste kategori): kardiolog
  • Egorova Ekaterina Vasilievna (erfaring fra 9 år, den højeste kategori): kardiolog
  • Zarubina Irina Georgievna (32 års erfaring, højeste kategori, kandidat i medicinsk videnskab): kardiolog
  • Komarova Anna Grigoryevna (erfaring 21 år, den højeste kategori, kandidat i medicinsk videnskab): kardiolog
  • Kotaeva Elena Aleksandrovna (38 års erfaring, højeste kategori, kandidat i medicinsk videnskab): kardiolog
  • Kryazheva Tatyana Konstantinovna (erfaring 34 år, den højeste kategori): kardiolog
  • Libov Igor Aizikovich (47 års erfaring): kardiolog
  • Lusheva Alesya Anatolyevna (erfaring 14 år): kardiolog
  • Lyakhova Nataliya Leonidovna (erfaring 17 år, kandidat i medicinsk videnskab): kardiolog
  • Maksimova Olga Igorevna (11 års erfaring): kardiolog
  • Moiseeva Julia Nikolaevna (16 års erfaring): kardiolog
  • Moshnina Julia Yurievna (27 års erfaring): kardiolog
  • Naryshkina Ekaterina Aleksandrovna (erfaring 16 år, kategori 2): kardiolog
  • Novikova Ekaterina Andreevna (17 års erfaring): kardiolog
  • Nusubalieva Eliza Bekbolsunovna (9 års erfaring): kardiolog
  • Panteleeva Ekaterina Alekseevna (34 års erfaring): kardiolog
  • Porunova Lyudmila Petrovna (9 års erfaring): kardiolog
  • Ryzhov Mikhail Yuryevich (erfaring 8 år): kardiolog
  • Sakara Olga Nikolaevna (erfaring 21 år, den højeste kategori): kardiolog
  • Tyurina Veronika Viktorovna (11 års erfaring): kardiolog
  • Tsey Zhanna Shamsudinovna (12 års erfaring): kardiolog
  • Shustova Anna Petrovna (12 års erfaring): kardiolog
  • Scherbakova Alena Igorevna (erfaring fra 6 år): kardiolog
  • Volkov Artyom Yurievich (erfaring 8 år): hjertekirurg, vaskulær kirurg
  • Goncharov Pyotr Nikolaevich (37 års erfaring, højeste kategori, kandidat i medicinsk videnskab): hjertekirurg, vaskulær kirurg
  • Emelyanov Vasily Viktorovich (23 års erfaring, kandidat i medicinsk videnskab): hjertekirurg, vaskulær kirurg
  • Zimin Valery Vladimirovich (36 års erfaring, højeste kategori): hjertekirurg, vaskulær kirurg
  • Igoshin Alexander Sergeevich (10 års erfaring): hjertekirurg, vaskulær kirurg
  • Karabach Yuri Valerievich (15 års erfaring): hjertekirurg, vaskulær kirurg
  • Katkov Alexander Alexandrovich (13 års erfaring, kategori 2, kandidat i medicinsk videnskab): hjertekirurg, vaskulær kirurg
  • Kuranov Pavel Igorevich (erhvervserfaring 6 år): hjertekirurg, vaskulær kirurg
  • Levin Alexey Vladimirovich (erfaring 15 år, kategori 2): hjertekirurg, vaskulær kirurg
  • Magomadov Yasavi Uvaisovich (erfaring 15 år, 1 kategori): hjertekirurg, vaskulær kirurg
  • Mayorov Igor Mikhailovich (32 års erfaring, højeste kategori, kandidat i medicinsk videnskab): hjertekirurg, vaskulær kirurg
  • Mehtiev Elnar Knyazevich (19 års erfaring, 1 kategori, kandidat i medicinsk videnskab): hjertekirurg, vaskulær kirurg
  • Rusanov Nikolay Ivanovich (42 års erfaring, kandidat i medicinsk videnskab): hjertekirurg, vaskulær kirurg
  • Satinbaev Zamirbek Imatillaevich (erfaring 15 år, kategori 2): hjertekirurg, vaskulær kirurg
  • Terekhin Vyacheslav Nikolaevich (27 års erfaring, højeste kategori, kandidat i medicinsk videnskab): hjertekirurg, vaskulær kirurg
  • Shaginyan Arman Rafikovich (erfaring 20 år, 1 kategori, kandidat i medicinsk videnskab): hjertekirurg, vaskulær kirurg
  • Vorobeva Vera Pavlovna (13 års erfaring): Klinisk farmakolog
  • Eremin Dmitry Alekseevich (25 års erfaring): klinisk farmakolog
  • Kiseleva Irina Anatolyevna (33 års erfaring): laserkirurg, kirurg
  • Bashkatova Lyubov Alekseevna: taleterapeut
  • Borzunova Anna Sergeevna (erfaring 14 år): taleterapeut
  • Shkurlatova Maria Viktorovna (erfaring fra 15 år, den højeste kategori): taleterapeut
  • Akulov Sergey Vladimirovich (27 års erfaring, højeste kategori): ENT
  • Aslanova Gunel Magatil-kyzy (erfaring 6 år): ENT
  • Biybolaev Rashidhan Magomedsharipovich (9 års erfaring): ENT
  • Gaydalenok Vladimir Leonidovich (erfaring 41 år, højeste kategori): ENT
  • Gorban Dmitry Georgievich (erfaring 26 år, den højeste kategori, kandidat i medicinske videnskaber): ENT
  • Dombrovskaya Julia Nikolaevna (17 års erfaring): ENT
  • Zavgorodniy Alexander Eduardovich (erfaring 26 år, den højeste kategori, kandidat i medicinsk videnskab): ENT
  • Ivanova Maria Evgenievna (5 års erfaring): ENT
  • Kandaurova Alevtina Nikolaevna (erfaring 34 år, den højeste kategori, kandidat i medicinsk videnskab): ENT
  • Konstantinov Alexander Evgenievich (erfaring 32 år, højeste kategori, kandidat i medicinske videnskaber): ENT
  • Kurbanov Farid Firudin (erfaring 15 år, 1 kategori, kandidat i medicinske videnskaber): ENT
  • Lysova Nadezhda Alekseevna (erfaring 16 år, 2 kategori): ENT
  • Maklakov Alexander Pavlovich (erfaring 16 år, 1 kategori): ENT
  • Naumova Alexandra Aleksandrovna (4 års erfaring): ENT
  • Nikolaev Ruslan Mikhailovich (27 års erfaring, højeste kategori, kandidat i medicinsk videnskab): ØNH-specialist
  • Osmanov Rizvan Mursal (erfaring fra 35 år, den højeste kategori): ØNH
  • Rabadanov Rabadan Gadzhievich (erfaring 7 år, 1 kategori): ENT
  • Studenikin Evgeny Vyacheslavovich (erfaring 4 år): ØNH
  • Taova Madina Valerievna (erfaring 5 år): ENT
  • Teryanova Elizaveta Maksimovna (11 års erfaring): ENT
  • Timofievsky Alexey Borisovich (9 års erfaring): ENT
  • Hon Elena Makarovna: ENT
  • Yakovleva Alexandra Mikhailovna (13 års erfaring): ØNH-specialist, audiolog
  • Zharikov Stanislav Borisovich (9 års erfaring): minimal invasiv kirurg
  • Ivanov Valery Mikhailovich (6 års erfaring): minimal invasiv kirurg
  • Logvinenko Roman Leonidovich (12 års erfaring, kategori 2): minimalt invasiv kirurg
  • Salakhov Ruslan Zhangirievich (12 års erfaring): minimalt invasiv kirurg
  • Frantsevich Alexey Mikhailovich (erfaring 14 år, 1 kategori): minimalt invasiv kirurg
  • Yakhontov Denis Igorevich (13 års erfaring, kandidat i medicinsk videnskab): minimalt invasiv kirurg, kirurg
  • Savin Yuri Petrovich (erfaring fra 35 år, den højeste kategori): kiropraktor
  • Ablyakimov Renat Esatovich (erfaring 8 år): neurolog
  • Aleksandrova Tatyana Iosifovna (erfaring 17 år, højeste kategori): neurolog
  • Arefieva Anastasia Pavlovna (4 års erfaring): neurolog
  • Bagaeva Bella Gerasovna (13 års erfaring): neurolog
  • Belyaeva Anna Rudolfovna (erfaring 41 år): neurolog
  • Ekaterina Alekseevna i nærheden (10 års erfaring): neurolog
  • Bolotnov Mikhail Alexandrovich (19 års erfaring): neurolog
  • Vilenkin Valentin Davidovich (23 års erfaring): neurolog
  • Gavrilova Svetlana Igorevna (12 års erfaring): neurolog
  • Gorelova Elena Anatolyevna (36 års erfaring, højeste kategori): neurolog
  • Goryacheva Elena Viktorovna (erfaring 34 år, den højeste kategori): neurolog
  • Dudchenko Nadezhda Georgievna: neurolog
  • Evstigneeva Alina Yurievna (9 års erfaring): neurolog, psykiater, terapeut
  • Egorova Ekaterina Vadimovna (5 års erfaring): neurolog
  • Zhirkova Alyona Danilovna (erfaring 13 år, kategori 2): neurolog
  • Zhuravlev Vladimir Stanislavovich (7 års erfaring): neurolog
  • Zazulina Irina Nikolaevna (erfaring 34 år, den højeste kategori): neurolog
  • Zimnyakova Olga Sergeevna (erfaring 14 år, 2 kategori): neurolog
  • Zolotareva Larisa Valerevna (erfaring 31 år, den højeste kategori): neurolog
  • Kabisova Madina Khazumarovna (7 års erfaring): neurolog
  • Kashezhev Alim Gumarovich (7 års erfaring): neurolog
  • Kashcheev Alexey Vyacheslavovich (22 års erfaring, højeste kategori): neurolog
  • Kayaev Mahmud Shamilovich (11 års erfaring): neurolog
  • Krupenina Elena Aleksandrovna (erfaring 4 år, højeste kategori): neurolog
  • Kudrina Nora Aleksandrovna (erfaring 15 år, kategori 2): neurolog
  • Levin Oleg Semenovich (34 års erfaring, MD): neurolog
  • Legenko Marina Sergeevna (5 års erfaring): neurolog
  • Loskutnikov Mark Alekseevich (27 års erfaring, højeste kategori, kandidat i medicinsk videnskab): neurolog
  • Lyubimova Anna Petrovna (38 års erfaring, højeste kategori): neurolog
  • Lyashenko Elena Aleksandrovna (11 års erfaring): neurolog
  • Maltseva Margarita Andreevna (erfaring 10 år, kategori 2): neurolog
  • Markova Nadezhda Vladimirovna (erfaring fra 6 år): neurolog
  • Mironova Ekaterina Alekseevna (10 års erfaring): neurolog
  • Murtazalieva Dzhavgarat Magomedovna (10 års erfaring): neurolog
  • Orekhova Olga Aleksandrovna (12 års erfaring): neurolog
  • Pivl Pavel Stepanovich (32 års erfaring, højeste kategori): neurolog
  • Panova Ksenia Vladimirovna (erfaring 6 år): neurolog
  • Podelyakina Alevtina Vladimirovna (7 års erfaring): neurolog
  • Popova Tatyana Vladimirovna (erfaring fra 50 år, den højeste kategori): neurolog
  • Pryanishnikova Galina Alekseevna (erfaring 20 år, den højeste kategori): neurolog
  • Rumyantseva Irina Yurievna (11 års erfaring): neurolog
  • Sinkin Mikhail Vladimirovich (20 års erfaring, højeste kategori): neurolog
  • Skripkina Natalya Aleksandrovna (21 års erfaring): neurolog
  • Smirnova Irina Mikhailovna (erfaring i 35 år, den højeste kategori, kandidat i medicinsk videnskab): neurolog
  • Solonsky Denis Stanislavovich (21 års erfaring, højeste kategori, kandidat i medicinsk videnskab): neurolog
  • Sotnikov Alexander Sergeevich (39 års erfaring, højeste kategori): neurolog
  • Troshchenkova Julia Sergeevna (7 års erfaring): neurolog
  • Fakhretdinov Tagir Alfredovich (erfaring 18 år): neurolog
  • Khripkova Maria Valerievna (5 års erfaring): neurolog
  • Tsyganova Anna Andreevna (4 års erfaring): neurolog
  • Chebotareva Anna Dmitrievna (15 års erfaring): neurolog
  • Chebrikova Natalya Petrovna (30 års erfaring, højeste kategori): neurolog
  • Chimagomedova Achcha Shakhbulatovna (7 års erfaring): neurolog
  • Chueva Yana Aleksandrovna (erfaring 8 år): neurolog
  • Yakovleva Olga Viktorovna (9 års erfaring): neurolog
  • Yahyaeva Zumrud Yahyaevna (16 års erfaring): neurolog
  • Anoshin Vakhtang Yurievich (26 års erfaring): neurokirurg
  • Bagretsova Inna Nikolaevna (11 års erfaring): neurokirurg
  • Bzhedugov Mukhamed Anatolyevich (19 års erfaring): neurokirurg
  • Blokov Mikhail Yuryevich (25 års erfaring): neurokirurg
  • Borzunov Alexey Andreevich (erfaring 20 år, den højeste kategori, kandidat i medicinsk videnskab): neurokirurg
  • Budanov Maxim Mikhailovich (erfaring 46 år, den højeste kategori): neurokirurg
  • Vakatov Dmitry Vladimirovich (21 års erfaring, kategori 2, kandidat i medicinsk videnskab): neurokirurg
  • Gavrilkina Oksana Sergeevna (erfaring 19 år, 1 kategori): neurokirurg
  • Borger Alexander Vadimovich (34 års erfaring, højeste kategori, kandidat i medicinske videnskaber): neurokirurg
  • Deshin Maxim Igorevich: neurokirurg
  • Dmitriev Alexey Vyacheslavovich (11 års erfaring): neurokirurg
  • Dyrda Igor Georgievich (10 års erfaring): neurokirurg
  • Klishin Denis Nikolaevich (22 års erfaring, højeste kategori): neurokirurg
  • Kravtsova Diana Sergeevna (erfaring fra 22 år, den højeste kategori, kandidat i medicinsk videnskab): neurokirurg
  • Kuvaldin Konstantin Arkadevich (17 års erfaring): neurokirurg
  • Kuznetsov Alexey Vitalievich (23 års erfaring, højeste kategori): neurokirurg
  • Kumak Irina Lvovna: neurokirurg
  • Makarevich Denis Aleksandrovich (erfaring 21 år, 2 kategori, kandidat i medicinsk videnskab): neurokirurg
  • Mikhailova Elena Vyacheslavovna (21 års erfaring): neurokirurg
  • Novikov Nikolay Andreevich: neurokirurg
  • Rusinov Alexey Ivanovich (33 års erfaring, 1 kategori, kandidat i medicinsk videnskab): neurokirurg
  • Sidorenko Vera Vladimirovna (16 års erfaring): neurokirurg
  • Sorokin Konstantin Valerievich (24 års erfaring, højeste kategori): neurokirurg
  • Soshin Yuri Viktorovich (12 års erfaring, 2 kategori): neurokirurg
  • Fedyakov Artyom Grigoryevich (17 års erfaring): neurokirurg
  • Fumin Ilya Alexandrovich (9 års erfaring): neurokirurg
  • Tsvetkov Egor Mikhailovich (12 års erfaring, kategori 2): neurokirurg
  • Chapandze Georgy Nugzarovich (13 års erfaring, kandidat i medicinsk videnskab): neurokirurg
  • Shestakov Andrei Aleksandrovich (25 års erfaring, højeste kategori): neurokirurg
  • Anilina Alina Mikhailovna (erfaring 15 år, kategori 2): nefolog
  • Bek Irina Petrovna (erfaring fra 44 år, den højeste kategori): nefolog
  • Bocharova Olga Aleksandrovna (10 års erfaring): nefolog
  • Burlakov Konstantin Aleksandrovich (20 års erfaring): nefolog
  • Vinogradova Olga Valentinovna (erfaring 36 år, den højeste kategori): nefolog
  • Volodicheva Elena Vladimirovna (tjenestetid 28 år, højeste kategori): nefolog
  • Davydova Irina Vitalievna (13 års erfaring): nefolog
  • Dadalyan Nonna Valerievna (7 års erfaring): nefolog
  • Dudko Marina Yuryevna (erfaring 22 år, den højeste kategori): nefolog
  • Zakharova Elena Viktorovna (erfaring 39 år, den højeste kategori, kandidat i medicinsk videnskab): nefolog
  • Zvonova Elena Vladimirovna (erfaring 14 år, kandidat i medicinsk videnskab): nefolog
  • Koryagin Yuri Viktorovich (43 års erfaring, højeste kategori): nefolog
  • Kotlyarova Galina Vladimirovna (erfaring 18 år, 1 kategori): nefolog
  • Kuznetsov Stanislav Sergeevich (erfaring 8 år): nefolog
  • Kukanova Tatyana Aleksandrovna (erfaring 29 år, højeste kategori): nefolog
  • Kutuzova Anna Vladimirovna (15 års erfaring): nefolog
  • Lashutin Sergey Vitalievich (40 års erfaring, højeste kategori, kandidat i medicinsk videnskab): nefolog
  • Leonova Evgenia Sergeevna (7 års erfaring): nefolog
  • Lokshina Nina Aleksandrovna (tjenestetid 36 år, højeste kategori): nefolog
  • Lukina Ekaterina Evgenievna (12 års erfaring): nefolog
  • Lysenko Ksenia Markovna (6 års erfaring): nefolog
  • Makarova Tatyana Aleksandrovna (21 års erfaring, højeste kategori): nefolog
  • Markelova Irina Anatolyevna (33 års erfaring, højeste kategori): nefolog
  • Mishchenko Svetlana Aleksandrovna (erfaring 22 år, 2 kategori): nefolog
  • Moseshvili Edita Grigoryevna (erfaring fra 22 år, den højeste kategori): nefolog
  • Ozieva Khava Maksharipovna (21 års erfaring): nefolog
  • Osipova Maria Vladimirovna (erfaring 39 år, kandidat i medicinsk videnskab): nefolog
  • Rubleva Svetlana Yurievna (10 års erfaring): nefolog
  • Selin Igor Igorevich (7 års erfaring): nefolog
  • Stamova Nina Vladilenovna (tjenestetid 28 år, højeste kategori): nefolog
  • Tareeva Elena Igorevna (erfaring 41 år, den højeste kategori): nefolog
  • Fedorov Dmitry Viktorovich (erfaring 15 år, 1 kategori): nefolog
  • Chernysheva Natalya Nikolaevna (erfaring 26 år, den højeste kategori, kandidat i medicinsk videnskab): nefolog
  • Shutov Evgeny Viktorovich (38 års erfaring, højeste kategori, MD): nefolog
  • Elembaeva Petimat Kharonovna (9 års erfaring): nefolog
  • Afonin Sergey Valentinovich (17 års erfaring): onkolog
  • Boltikova Anna Alexandrovna (erfaring 5 år): onkolog
  • Vasiliev Sergey Sergeevich (erfaring 5 år): onkolog
  • Gaydamaka Ekaterina Vladimirovna (erfaring 16 år, 1 kategori, kandidat i medicinsk videnskab): onkolog
  • Zubko Elena Alekseevna (erfaring 46 år): onkolog
  • Lorie Zoya Viktorovna (13 års erfaring): onkolog
  • Panova Ekaterina Igorevna (9 års erfaring): onkolog
  • Pityakina Irina Igorevna (11 års erfaring): onkolog
  • Semenicheva Natalya Vladimirovna (13 års erfaring): onkolog
  • Alekseev Dmitry Vladimirovich (erfaring 11 år, 1 kategori): ortopæd, traumatolog
  • Blokov Maxim Yurievich (25 års erfaring): ortopæd, traumatolog
  • Bozhanov Vladimir Aleksandrovich (erfaring 4 år): ortopæd, traumatolog
  • Valiulov Timur Damirovich (erfaring 5 år): ortopæd, traumatolog
  • Golovkin Vladimir Nikolaevich (erfaring 18 år): ortopæde, traumatolog
  • Dering Alexey Alexandrovich (25 års erfaring, højeste kategori): ortopæd, traumatolog
  • Donchenko Sergey Viktorovich (24 års erfaring, højeste kategori, kandidat i medicinsk videnskab): ortopæd, traumatolog
  • Zhuchkov Alexander Gennadievich (erfaring 20 år, den højeste kategori): ortopæd, traumatolog
  • Zakharova Julia Andreevna (9 års erfaring): ortopæd, traumatolog
  • Ivanov Alexander Alexandrovich (17 års erfaring, kategori 2): ortopæd, traumatolog
  • Istomin Denis Dmitrievich (11 års erfaring): ortopæd, traumatolog
  • Kazakhmedov Rustam Mazhrudinovich (erfaring 13 år, 1 kategori): ortopæd, traumatolog
  • Kazinkin Mikhail Andreevich (4 års erfaring): ortopæd, traumatolog
  • Kalinsky Boris Markovich (32 års erfaring, højeste kategori): ortopæd, traumatolog
  • Kachurin Sergey Alexandrovich (erfaring 14 år, 1 kategori): pædiatrisk ortopæd, ortopæd, kirurg
  • Kashcheev Anton Andreevich (12 års erfaring): ortopæd, traumatolog
  • Kashcheev Grigory Andreevich (6 års erfaring): ortopæd, traumatolog
  • Klimenko Denis Aleksandrovich (erfaring 17 år, 2 kategori, kandidat i medicinsk videnskab): ortopæd, traumatolog
  • Korshev Oleg Borisovich (42 års erfaring, højeste kategori): ortopæd, traumatolog
  • Krestnikov Alexey Nikolaevich (13 års erfaring): ortopæd, traumatolog
  • Kudryashov Roman Yuryevich (17 års erfaring, højeste kategori): ortopæd, traumatolog
  • Kutuzov Anton Sergeevich (erfaring 18 år, 1 kategori): ortopæd, traumatolog
  • Lebedev Alexander Fedorovich (erfaring 14 år, 1 kategori): ortopæd, traumatolog
  • Matveev Andrey Germanovich (34 års erfaring, højeste kategori, kandidat i medicinsk videnskab): ortopæde, traumatolog
  • Milokostov Kirill Vladimirovich (13 års erfaring): ortopæd, traumatolog
  • Naimann Andrey Igorevich (erfaring 16 år, den højeste kategori, kandidat i medicinsk videnskab): ortopæd, traumatolog
  • Nemnonov Alexander Mikhailovich (10 års erfaring): ortopæd, traumatolog
  • Orlyuk Maria Anatolyevna (erfaring 19 år, den højeste kategori, kandidat i medicinsk videnskab): ortopæd, traumatolog
  • Podkosov Oleg Dmitrievich (17 års erfaring): ortopæd, traumatolog
  • Rigin Nikolay Vladimirovich (erfaring 8 år): ortopæd, traumatolog
  • Rubin Gennady Gennadievich (erfaring 14 år, den højeste kategori): ortopæd, traumatolog
  • Samoilov Andrey Nikolaevich (erfaring 27 år, den højeste kategori): ortopæd, traumatolog
  • Semenov Igor Timofeevich (erfaring 39 år): ortopæd, traumatolog
  • Simonyan Hayk Garnikovich (10 års erfaring): ortopæd, traumatolog
  • Sorokina Galina Leonidovna (erfaring 36 år, 1 kategori): ortopæd, traumatolog
  • Sukhareva Anzhela Gennadevna (erfaring 10 år, 1 kategori): ortopæd, traumatolog
  • Terentyev Dmitry Igorevich (erfaring 17 år, 1 kategori, kandidat i medicinsk videnskab): ortopæd, traumatolog
  • Tsygin Nikolai Alekseevich: ortopæd, traumatolog
  • Sprog Maxim Evgenievich (11 års erfaring): ortopæd, traumatolog
  • Yakimov Leonid Alekseevich (42 års erfaring, højeste kategori, MD): ortopæd, traumatolog
  • Yamkova Andrey Dmitrievich (27 års erfaring, højeste kategori): ortopæd, traumatolog
  • Aylarova Agunda Kazbekovna (5 års erfaring): øjenlæge (optometrist)
  • Alipov Dmitry Gennadievich (erfaring 8 år): øjenlæge (optometrist)
  • Andrianova Tatyana Konstantinovna (21 års erfaring, højeste kategori): øjenlæge (optometrist)
  • Antonova Tatyana Vladimirovna (erfaring fra 30 år, den højeste kategori): øjenlæge (optometrist)
  • Arzhevnishvili Theon Dzhemalovna (10 års erfaring, kategori 1): øjenlæge (optometrist)
  • Arzhimatova Gulzhiyan Shevketovna: øjenlæge (optometrist)
  • Arsangiriev Ramzan Germanovich (4 års erfaring): øjenlæge (optometrist)
  • Arkhipova Anna Nikolaevna (11 års erfaring): øjenlæge (optometrist)
  • Belous Olga Vladimirovna (9 års erfaring): øjenlæge (optometrist)
  • Biryukov Dmitry Vyacheslavovich (erfaring 28 år, den højeste kategori): øjenlæge (optometrist)
  • Burdenko Irina Georgievna (erfaring 39 år, den højeste kategori): øjenlæge (optometrist)
  • Velibekova Olga Sabirovna (7 års erfaring): øjenlæge (optometrist)
  • Vetrova Antonina Alekseevna (erfaring i 35 år, den højeste kategori): øjenlæge (optometrist)
  • Voroshilova Natalya Aleksandrovna (erfaring 17 år, den højeste kategori, kandidat i medicinsk videnskab): øjenlæge (optometrist)
  • Goncharova Elena Kirillovna (erfaring 38 år, den højeste kategori): øjenlæge (optometrist)
  • Gosteva Natalia Nikolaevna (tjenestetid 30 år, højeste kategori): øjenlæge (optometrist)
  • Dedyuev Evgeny Nikolaevich (20 års erfaring): øjenlæge (optometrist)
  • Dzharimova Svetlana Bislanovna (erfaring 4 år): øjenlæge (optometrist)
  • Zhezheleva Lyubov Vladimirovna (erfaring 8 år, kategori 2): øjenlæge (optometrist)
  • Zhukova Oksana Dmitrievna (13 års erfaring): øjenlæge (optometrist)
  • Zakharova Diana Aleksandrovna (erfaring 4 år): øjenlæge (optometrist)
  • Ivanitskaya Olga Viktorovna (10 års erfaring): øjenlæge (optometrist)
  • Ignatiev Sergey Aleksandrovich (erfaring 42 år, den højeste kategori): øjenlæge (optometrist)
  • Kuzmin Kirill Anatolyevich (12 års erfaring): øjenlæge (optometrist)
  • Magomedov Shamil Alievich (erfaring 6 år): øjenlæge (optometrist)
  • Minyaylova Elizaveta Mikhailovna (erfaring 19 år, kategori 2): øjenlæge (optometrist)
  • Nosova Olga Vasilievna (37 års erfaring, højeste kategori): øjenlæge (optometrist)
  • Anatoly Sergeyevich Obrubov (12 års erfaring, 1 kategori): øjenlæge (optometrist)
  • Osipova Lolita Igorevna (7 års erfaring): øjenlæge (optometrist)
  • Osmanova Elvira Rizvanovna (7 års erfaring): øjenlæge (optometrist)
  • Pavlova Lyudmila Anatolyevna (erfaring 27 år, den højeste kategori): øjenlæge (optometrist)
  • Samokhina Nadezhda Ildarovna (erfaring 10 år, 1 kategori): øjenlæge (optometrist)
  • Falhut Omar - (22 års erfaring): øjenlæge (optometrist)
  • Yanichkina Olga Nikolaevna (36 års erfaring, den højeste kategori): øjenlæge (optometrist)
  • Yasinskaya Madina Shamilevna: øjenlæge (optometrist)
  • Lapochkin Andrey Vladimirovich (erfaring 16 år, den højeste kategori, kandidat i medicinsk videnskab): øjenlæge-kirurg
  • Rumyantsev Alexander Dmitrievich (erfaring 15 år, 1 kategori, kandidat i medicinsk videnskab): øjenlæge-kirurg
  • Tsvetkov Sergey Alexandrovich (erfaring 31 år, den højeste kategori): øjenlæge-kirurg
  • Klimenko Kapitolina Aleksandrovna (erfaring 22 år): proktolog, kirurg
  • Plotnikova Julia Vladimirovna (5 års erfaring): proktolog
  • Ravich Leonid Davydovich (anciennitet 30 år, højeste kategori, kandidat i medicinsk videnskab): proctologist
  • Romanenko Alexey Nikolaevich (erfaring 19 år, 1 kategori): proktolog
  • Khmilov Leonid Mikhailovich (24 års erfaring, kategori 2, kandidat i medicinsk videnskab): proktolog
  • Alekseeva Natalia Sergeevna (erfaring 17 år, 1 kategori): psykiater
  • Arbuzov Igor Evgenievich (9 års erfaring): psykiater
  • Belov Andrei Mikhailovich (12 års erfaring, 2 kategori): psykiater
  • Demidova Olga Vladimirovna (erfaring 31 år, den højeste kategori): psykiater
  • Evstigneeva Alina Yurievna (9 års erfaring): neurolog, psykiater, terapeut
  • Korshunov Pavel Petrovich (38 års erfaring): psykiater
  • Napalkova Ivetta Viktorovna (25 års erfaring, højeste kategori): psykiater
  • Rodionova Marina Valerievna (36 års erfaring, 1 kategori): psykiater
  • Rubel Olga Viktorovna (9 års erfaring, kategori 2): psykiater
  • Udelko Olga Yuryevna (erfaring 11 år, kategori 2): psykiater
  • Frolov Alexander Ivanovich (33 års erfaring): psykiater
  • Shcherbanev Nikita Mikhailovich (7 års erfaring): psykiater
  • Yudina Anna Evgenievna (4 års erfaring): psykiater
  • Gushchina Julia Igorevna (13 års erfaring): psykolog
  • Maksunova Lidia Sergeevna (11 års erfaring): psykolog
  • Pavlova Dina Dmitrievna (20 års erfaring): psykolog
  • Subbotina Daria Aleksandrovna (7 års erfaring): psykolog
  • Tumanova Ekaterina Vyacheslavovna (10 års erfaring): psykolog
  • Danishevsky Stanislav Vladimirovich (erfaring fra 9 år, 2 kategori): pulmonolog
  • Lyubchenkova Galina Aleksandrovna (38 års erfaring, højeste kategori): pulmonolog
  • Morozova Larisa Viktorovna (43 års erfaring, højeste kategori): pulmonolog
  • Pavlova Irina Viktorovna (29 års erfaring): pulmonolog
  • Tretyakova Lyudmila Nikolaevna (erfaring 16 år, kategori 2): pulmonolog
  • Shvaiko Svetlana Nikolaevna (29 års erfaring, højeste kategori, kandidat i medicinsk videnskab): pulmonolog, praktiserende læge
  • Arefieva Elena Ivanovna (36 års erfaring): radiolog
  • Batyukova Tatyana Vladimirovna (erfaring 34 år, den højeste kategori): radiolog
  • Gladysheva Victoria Sergeevna (10 års erfaring): radiolog
  • Parakhonko Vladimir Nikolaevich (37 års erfaring, højeste kategori): radiolog
  • Razumova Elena Leonidovna: radiolog
  • Finogenov Sergey Nikolaevich (42 års erfaring): radiolog
  • Sotnikova Tatyana Ivanovna (37 års erfaring, højeste kategori): reumatolog
  • Arablinsky Alexander Vladimirovich (27 års erfaring, højeste kategori, MD): radiolog
  • Arablinsky Andrey Vladimirovich (erfaring fra 35 år, den højeste kategori, MD): radiolog
  • Baranova Olga Mikhailovna (erfaring 21 år, den højeste kategori): radiolog
  • Bezrukova Olga Aleksandrovna (5 års erfaring): radiolog
  • Bogomazova Svetlana Ilinichna (erfaring 22 år, den højeste kategori): radiolog
  • Borzunova Natalya Nikolaevna (erfaring 8 år): radiolog
  • Bulatov Nikolay Nikolaevich (56 års erfaring, højeste kategori, MD): radiolog
  • Vasilenko Irina Vladimirovna (erfaring 34 år, den højeste kategori): radiolog
  • Grigoryeva Ekaterina Borisovna (44 års erfaring): radiolog
  • Gurova Marina Sergeevna (13 års erfaring): radiolog
  • Danchenko Irina Anatolyevna: radiolog
  • Drigo Elena Aleksandrovna (11 års erfaring): radiolog
  • Dubrovina Natalya Vadimovna (4 års erfaring): radiolog
  • Emelyanov Sergey Anatolyevich (5 års erfaring): radiolog
  • Ilya Olegovich Zakharovykh (4 års erfaring): radiolog
  • Znatnova Alexandra Sergeevna (4 års erfaring): radiolog
  • Klizubova Irina Ivanovna (erfaring 8 år): radiolog
  • Klimko Sergey Vasilievich (9 års erfaring): radiolog
  • Kozlova Julia Andreevna (erfaring 18 år): radiolog
  • Kulyaeva Ekaterina Olegovna (9 års erfaring): radiolog
  • Kupriyanova Lidiya Grigoryevna (58 års erfaring): radiolog
  • Kurzantseva Olga Olegovna (25 års erfaring, højeste kategori, kandidat i medicinsk videnskab): radiolog
  • Kuchuk Pavel Valerievich (erfaring fra 23 år, den højeste kategori, kandidat i medicinsk videnskab): radiolog
  • Lapchenko Tatyana Nikolaevna (42 års erfaring, højeste kategori): radiolog
  • Leonova Irina Valerievna (erfaring 16 år): radiolog
  • Lykoshina Elena Evgenievna (62 års erfaring, kandidat i medicinsk videnskab): radiolog
  • Magdebura Julia Alexandrovna (erfaring 6 år): radiolog
  • Malay Irina Ivanovna (erfaring 8 år): radiolog
  • Myshkin Konstantin Vladimirovich (erfaring 5 år): radiolog
  • Alla Vladimirovna Mykhkikh (erfaring 42 år, den højeste kategori): radiolog
  • Nikolskaya Tamara Georgievna (60 års erfaring, højeste kategori): radiolog
  • Pogodaeva Olesya Yurievna (16 års erfaring): radiolog
  • Pomykalova Lyubov Vladimirovna (36 års erfaring, højeste kategori): radiolog
  • Rumer Veronika Borisovna: radiolog
  • Rykhletskaya Elena Nikolaevna (40 års erfaring, højeste kategori): radiolog
  • Ryabkov Andrey Georgievich (24 års erfaring, højeste kategori): radiolog
  • Savina Olga Igorevna (4 års erfaring): radiolog
  • Sedova Anna Alexandrovna (9 års erfaring): radiolog
  • Sidorova Julia Vladimirovna (erfaring 21 år, den højeste kategori, kandidat i medicinsk videnskab): radiolog
  • Sinopalnikova Anastasia Aleksandrovna (erfaring 8 år): radiolog
  • Smirnova Maria Dmitrievna (5 års erfaring): radiolog
  • Sotnikov Konstantin Aleksandrovich (erfaring 10 år, 1 kategori): radiolog
  • Suvorova Elena Evgenievna (11 års erfaring): radiolog
  • Fedenko Julia Pavlovna (12 års erfaring): radiolog
  • Fomin Vitaliy Nikolaevich (erfaring 11 år, kategori 2): radiolog
  • Khabirova Julia Engelevna (erfaring 24 år, 1 kategori): radiolog
  • Tsurkan Vladimir Andreevich (erfaring 16 år, 1 kategori): radiolog
  • Chistyakova Inessa Vilgelmovna (erfaring 31 år): radiolog
  • Chupova Nina Andreevna (erfaring 13 år, kandidat i medicinsk videnskab): radiolog
  • Churayants Vladimir Vladimirovich (erfaring i 44 år, den højeste kategori, kandidat i medicinsk videnskab): radiolog
  • Sheikh Zhanna Vladimirovna (32 års erfaring, højeste kategori, MD): radiolog
  • Volkov Artyom Yurievich (erfaring 8 år): hjertekirurg, vaskulær kirurg
  • Goncharov Pyotr Nikolaevich (37 års erfaring, højeste kategori, kandidat i medicinsk videnskab): hjertekirurg, vaskulær kirurg
  • Emelyanov Vasily Viktorovich (23 års erfaring, kandidat i medicinsk videnskab): hjertekirurg, vaskulær kirurg
  • Zimin Valery Vladimirovich (36 års erfaring, højeste kategori): hjertekirurg, vaskulær kirurg
  • Igoshin Alexander Sergeevich (10 års erfaring): hjertekirurg, vaskulær kirurg
  • Karabach Yuri Valerievich (15 års erfaring): hjertekirurg, vaskulær kirurg
  • Katkov Alexander Alexandrovich (13 års erfaring, kategori 2, kandidat i medicinsk videnskab): hjertekirurg, vaskulær kirurg
  • Kislov Eduard Evgenievich (erfaring 22 år, den højeste kategori, kandidat i medicinsk videnskab): vaskulær kirurg
  • Kolkova Anastasia Viktorovna (erfaring 14 år): vaskulær kirurg
  • Kuranov Pavel Igorevich (erhvervserfaring 6 år): hjertekirurg, vaskulær kirurg
  • Levin Alexey Vladimirovich (erfaring 15 år, kategori 2): hjertekirurg, vaskulær kirurg
  • Magomadov Yasavi Uvaisovich (erfaring 15 år, 1 kategori): hjertekirurg, vaskulær kirurg
  • Mayorov Igor Mikhailovich (32 års erfaring, højeste kategori, kandidat i medicinsk videnskab): hjertekirurg, vaskulær kirurg
  • Mehtiev Elnar Knyazevich (19 års erfaring, 1 kategori, kandidat i medicinsk videnskab): hjertekirurg, vaskulær kirurg
  • Rusanov Nikolay Ivanovich (42 års erfaring, kandidat i medicinsk videnskab): hjertekirurg, vaskulær kirurg
  • Savitsky Dmitry Vladimirovich (21 års erfaring): vaskulær kirurg
  • Satinbaev Zamirbek Imatillaevich (erfaring 15 år, kategori 2): hjertekirurg, vaskulær kirurg
  • Terekhin Vyacheslav Nikolaevich (27 års erfaring, højeste kategori, kandidat i medicinsk videnskab): hjertekirurg, vaskulær kirurg
  • Tokarev Konstantin Yuryevich (erfaring 26 år, den højeste kategori, kandidat i medicinsk videnskab): vaskulær kirurg
  • Fataliev Gadzhi Bulatovich (7 års erfaring): vaskulær kirurg
  • Chizh Ekaterina Yuryevna (erfaring 15 år, 1 kategori): vaskulær kirurg
  • Shaginyan Arman Rafikovich (erfaring 20 år, 1 kategori, kandidat i medicinsk videnskab): hjertekirurg, vaskulær kirurg
  • Shubin Andrey Anatolyevich (33 års erfaring, højeste kategori, MD): vaskulær kirurg
  • Aleinikov Andrey Sergeevich (erfaring 22 år, den højeste kategori): tandlæge
  • Kovkin Nikita Mikhailovich (4 års erfaring): tandlæge
  • Semina Olga Aleksandrovna (10 års erfaring): tandlæge
  • Aleinikov Alexander Sergeevich (13 års erfaring): tandkirurg
  • Yudin Dmitry Konstantinovich (9 års erfaring): tandkirurg, maxillofacial kirurg
  • Vasilevsky Valery Konstantinovich (49 års erfaring): retsmedicinsk ekspert
  • Kvasha Tatyana Adolfovna (28 års erfaring): retsmedicinsk ekspert
  • Kulikova Elena Valerievna (33 års erfaring): retsmedicinsk ekspert
  • Rozhkova Victoria Petrovna (9 års erfaring): retsmedicinsk ekspert
  • Chizhov Dmitry Viktorovich (28 års erfaring, højeste kategori): medicinsk undersøgende
  • Shilin Andrey Vitalievich (36 års erfaring, højeste kategori): retsmedicinsk ekspert
  • Yakovleva Alexandra Mikhailovna (13 års erfaring): ØNH-specialist, audiolog
  • Abramova Elena Aleksandrovna (13 års erfaring): terapeut
  • Avanesova Bela Mikhailovna: terapeut
  • Akulenko Svetlana Vasilievna (erfaring 26 år, den højeste kategori): terapeut
  • Alekseev Vladimir Grigorievich (erfaring 46 år, højeste kategori, professor): terapeut
  • Aleshkovskaya Margarita Ivanovna (erfaring 29 år, den højeste kategori): terapeut
  • Andreev Boris Nikolaevich (erfaring 22 år, højeste kategori): terapeut
  • Andreyanova Maria Aleksandrovna (7 års erfaring): terapeut
  • Anisimova Lyudmila Aleksandrovna (12 års erfaring): terapeut
  • Arahamia Lia Guramovna (27 års erfaring): terapeut
  • Bogdanova Julia Sergeevna (erfaring 17 år, 1 kategori): terapeut
  • Bolshakov Stepan Alekseevich (erfaring 5 år): terapeut
  • Bragina Ksenia Aleksandrovna (4 års erfaring): terapeut
  • Britik Vera Vladimirovna (erfaring 14 år, kategori 2): terapeut
  • Vainberg Maria Alexandrovna (25 års erfaring): terapeut
  • Volkova Nadezhda Vasilievna (erfaring 26 år, kategori 2): terapeut
  • Vorontsova Lyubov Fedorovna (29 års erfaring, højeste kategori): terapeut
  • Gvozdev Vladimir Vladimirovich (erfaring 6 år, højeste kategori): terapeut
  • Generalova Natalya Ivanovna (9 års erfaring): hæmatolog, terapeut
  • Granitova Ekaterina Vladimirovna (13 års erfaring): terapeut
  • Derman Evgeny Aleksandrovich (tjenestetid 35 år, højeste kategori): praktiserende læge
  • Evstigneeva Alina Yurievna (9 års erfaring): neurolog, psykiater, terapeut
  • Eliashevich Mikhail Vladimirovich (17 års erfaring): terapeut
  • Ermilova Olga Valerievna (erfaring 28 år): terapeut
  • Ivanova Evgenia Andreevna (erfaring 6 år): terapeut
  • Kazimirovich Alena Aleksandrovna (erfaring 15 år, kategori 2): terapeut
  • Kapninskaya Nadezhda Aleksandrovna (9 års erfaring): terapeut
  • Kitova Nadezhda Aleksandrovna (erfaring 15 år, 2 kategori): terapeut
  • Kogteva Elena Valerievna (5 års erfaring): praktiserende læge
  • Koltunova Elvira Rafikovna (9 års erfaring): terapeut
  • Kondrashov Oleg Viktorovich (30 års erfaring, kandidat i medicinsk videnskab): praktiserende læge
  • Kopylova Eleonora Yuryevna: terapeut
  • Korneev Dmitry Vadimovich (11 års erfaring): terapeut
  • Korsakova Anna Valerievna (11 års erfaring): terapeut
  • Kraeva Natalya Aleksandrovna (7 års erfaring, 1 kategori): praktiserende læge
  • Kurkina Maria Vladimirovna (erfaring 8 år): terapeut
  • Kurmazia Nonna Maksimovna (62 års erfaring): terapeut
  • Lokinskaya Irina Vladimirovna (erfaring 18 år, den højeste kategori): terapeut
  • Loshchits Natalia Vyacheslavovna (38 års erfaring, højeste kategori): praktiserende læge
  • Mayorova Nadezhda Aleksandrovna (15 års erfaring): terapeut
  • Mistrikova Olga Nikolaevna (erfaring 6 år): terapeut
  • Mogilevskaya Elena Vitalievna (erfaring 34 år, den højeste kategori): terapeut
  • Morozov Anton Grigoryevich (erfaring 18 år, den højeste kategori): terapeut
  • Novikova Ekaterina Sergeevna (11 års erfaring): terapeut
  • Polyakov Arthur Andrianovich (22 års erfaring): terapeut
  • Inna Popova (erfaring 7 år): terapeut
  • Radchenko Galina Vasilievna (erfaring 34 år, den højeste kategori): terapeut
  • Rudakova Irina Viktorovna (32 års erfaring, højeste kategori): terapeut
  • Ryabinina Elena Valerievna (5 års erfaring): terapeut
  • Semenenko Natalya Aleksandrovna (17 års erfaring, højeste kategori): terapeut
  • Simonova Nina Evgenievna (10 års erfaring): terapeut
  • Smirnova Olga Aleksandrovna (9 års erfaring): terapeut
  • Soshina Julia Sergeevna (4 års erfaring): terapeut
  • Faskhutdinova Dinara Ildarovna (10 års erfaring): terapeut
  • Fedorova Natalya Aleksandrovna (11 års erfaring): praktiserende læge, endokrinolog
  • Fudin Vasily Aleksandrovich (tjenestetid 28 år, højeste kategori, kandidat i medicinsk videnskab): praktiserende læge
  • Khuchinaeva Aida Mukharbievna (12 års erfaring): terapeut
  • Tsareva Elena Viktorovna (15 års erfaring): terapeut
  • Tsareva Olga Yuryevna (erfaring 29 år, den højeste kategori): terapeut
  • Shvaiko Svetlana Nikolaevna (29 års erfaring, højeste kategori, kandidat i medicinsk videnskab): pulmonolog, praktiserende læge
  • Shilkina Natalia Dmitrievna (erfaring 15 år, den højeste kategori): terapeut
  • Zhestkov Kirill Gennadievich (erfaring 31 år, professor): thoraxkirurg
  • Poddubny Valery Vladimirovich (20 års erfaring): thoraxkirurg
  • Spakhov Vladimir Vyacheslavovich (17 års erfaring): thoraxkirurg
  • Ulyanov Sergey Aleksandrovich (erfaring 31 år): thoraxkirurg
  • Khadikov Konstantin Olegovich (23 års erfaring, kategori 2): thoraxkirurg
  • Shekhoyan Alexander Sergeevich (erfaring 19 år, 1 kategori): thoraxkirurg
  • Alekseev Dmitry Vladimirovich (erfaring 11 år, 1 kategori): ortopæd, traumatolog
  • Blokov Maxim Yurievich (25 års erfaring): ortopæd, traumatolog
  • Bozhanov Vladimir Aleksandrovich (erfaring 4 år): ortopæd, traumatolog
  • Valiulov Timur Damirovich (erfaring 5 år): ortopæd, traumatolog
  • Golovkin Vladimir Nikolaevich (erfaring 18 år): ortopæde, traumatolog
  • Dering Alexey Alexandrovich (25 års erfaring, højeste kategori): ortopæd, traumatolog
  • Donchenko Sergey Viktorovich (24 års erfaring, højeste kategori, kandidat i medicinsk videnskab): ortopæd, traumatolog
  • Zhuchkov Alexander Gennadievich (erfaring 20 år, den højeste kategori): ortopæd, traumatolog
  • Zakharova Julia Andreevna (9 års erfaring): ortopæd, traumatolog
  • Ivanov Alexander Alexandrovich (17 års erfaring, kategori 2): ortopæd, traumatolog
  • Istomin Denis Dmitrievich (11 års erfaring): ortopæd, traumatolog
  • Kazakhmedov Rustam Mazhrudinovich (erfaring 13 år, 1 kategori): ortopæd, traumatolog
  • Kazinkin Mikhail Andreevich (4 års erfaring): ortopæd, traumatolog
  • Kalinsky Boris Markovich (32 års erfaring, højeste kategori): ortopæd, traumatolog
  • Kashcheev Anton Andreevich (12 års erfaring): ortopæd, traumatolog
  • Kashcheev Grigory Andreevich (6 års erfaring): ortopæd, traumatolog
  • Klimenko Denis Aleksandrovich (erfaring 17 år, 2 kategori, kandidat i medicinsk videnskab): ortopæd, traumatolog
  • Korshev Oleg Borisovich (42 års erfaring, højeste kategori): ortopæd, traumatolog
  • Krestnikov Alexey Nikolaevich (13 års erfaring): ortopæd, traumatolog
  • Kudryashov Roman Yuryevich (17 års erfaring, højeste kategori): ortopæd, traumatolog
  • Kutuzov Anton Sergeevich (erfaring 18 år, 1 kategori): ortopæd, traumatolog
  • Lebedev Alexander Fedorovich (erfaring 14 år, 1 kategori): ortopæd, traumatolog
  • Matveev Andrey Germanovich (34 års erfaring, højeste kategori, kandidat i medicinsk videnskab): ortopæde, traumatolog
  • Milokostov Kirill Vladimirovich (13 års erfaring): ortopæd, traumatolog
  • Naimann Andrey Igorevich (erfaring 16 år, den højeste kategori, kandidat i medicinsk videnskab): ortopæd, traumatolog
  • Nemnonov Alexander Mikhailovich (10 års erfaring): ortopæd, traumatolog
  • Orlyuk Maria Anatolyevna (erfaring 19 år, den højeste kategori, kandidat i medicinsk videnskab): ortopæd, traumatolog
  • Podkosov Oleg Dmitrievich (17 års erfaring): ortopæd, traumatolog
  • Rigin Nikolay Vladimirovich (erfaring 8 år): ortopæd, traumatolog
  • Rubin Gennady Gennadievich (erfaring 14 år, den højeste kategori): ortopæd, traumatolog
  • Samoilov Andrey Nikolaevich (erfaring 27 år, den højeste kategori): ortopæd, traumatolog
  • Semenov Igor Timofeevich (erfaring 39 år): ortopæd, traumatolog
  • Simonyan Hayk Garnikovich (10 års erfaring): ortopæd, traumatolog
  • Sorokina Galina Leonidovna (erfaring 36 år, 1 kategori): ortopæd, traumatolog
  • Sukhareva Anzhela Gennadevna (erfaring 10 år, 1 kategori): ortopæd, traumatolog
  • Terentyev Dmitry Igorevich (erfaring 17 år, 1 kategori, kandidat i medicinsk videnskab): ortopæd, traumatolog
  • Tsygin Nikolai Alekseevich: ortopæd, traumatolog
  • Sprog Maxim Evgenievich (11 års erfaring): ortopæd, traumatolog
  • Yakimov Leonid Alekseevich (42 års erfaring, højeste kategori, MD): ortopæd, traumatolog
  • Yamkova Andrey Dmitrievich (27 års erfaring, højeste kategori): ortopæd, traumatolog
  • Vorobeva Elena Nikolaevna (29 års erfaring, højeste kategori): transfusiolog
  • Kostin Alexander Igorevich (27 års erfaring, højeste kategori, kandidat i medicinsk videnskab): transfusiolog
  • Shulga Svetlana Yurievna (erfaring 12 år, kategori 2): transfusiolog
  • Bogdanov Andrey Borisovich: urolog
  • Britik Andrey Valerievich (21 års erfaring): urolog
  • Veliev Evgeny Ibadovich (32 års erfaring, højeste kategori, MD): urolog
  • Vinarova Natalia Andreevna (10 års erfaring): urolog
  • Vishnevsky Alexey Evgenievich (32 års erfaring, højeste kategori, MD): urolog
  • Golubtsova Elena Nikolaevna (erfaring 18 år, 1 kategori): urolog
  • Goncharov Artyom Alekseevich (17 års erfaring): urolog
  • Davidyants Arsen Albertovich (erfaring 26 år, den højeste kategori, kandidat i medicinsk videnskab): urolog
  • Dadashev Elmar Oktaevich (erfaring 36 år, højeste kategori, kandidat i medicinsk videnskab): urolog
  • Dubrovin tyske Valerievich (33 års erfaring): urolog
  • Ivkin Evgeny Vladimirovich (12 års erfaring): urolog
  • Laurent Oleg Borisovich (54 års erfaring, højeste kategori): urolog
  • Lukyanov Igor Vyacheslavovich (36 års erfaring, højeste kategori, kandidat i medicinsk videnskab): urolog
  • Metelev Aleksei Yuryevich (erfaring 12 år, kategori 2): urolog
  • Monakov Dmitry Mikhailovich (erfaring 22 år, kandidat i medicinsk videnskab): urolog
  • Morozov Andrey Dmitrievich (13 års erfaring): urolog
  • Mulabaev Nozim Satorovich (12 års erfaring): urolog
  • Mulabaev Sator Kayumovich (32 års erfaring, højeste kategori, kandidat i medicinsk videnskab): urolog
  • Muslimov Shamkhan Tausovich (erfaring 12 år, 1 kategori, kandidat i medicinsk videnskab): urolog
  • Savelov Pavel Yuryevich (erfaring 27 år, den højeste kategori): urolog
  • Savitsky Nikolay Arkadevich (erfaring 22 år, den højeste kategori): urolog
  • Seregin Alexander Alexandrovich (erfaring 20 år, 1 kategori): urolog
  • Seregin Alexander Vasilievich (erfaring 42 år, den højeste kategori, MD): urolog
  • Seregin Igor Vasilievich (erfaring 34 år, den højeste kategori, kandidat i medicinsk videnskab): urolog
  • Simankov Ilya Vladimirovich (erfaring 8 år): urolog
  • Sinyakova Lyubov Aleksandrovna: urolog
  • Sokolov Alexander Evgenievich (32 års erfaring, højeste kategori): androlog, urolog
  • Sokolov Egor Andreevich (erfaring 10 år, kandidat i medicinsk videnskab): urolog
  • Tekeev Magomet Akhmatovich (erfaring 13 år, 1 kategori): urolog
  • Tomilov Andrey Aleksandrovich (erfaring 11 år, 1 kategori, kandidat i medicinsk videnskab): urolog
  • Aces Daniil Yuryevich (23 års erfaring): urolog
  • Fadeev Alexander Borisovich (erfaring 26 år, den højeste kategori): urolog
  • Fedanov Stanislav Leonidovich (22 års erfaring): androlog, urolog
  • Filimonov Evgeny Viktorovich (17 års erfaring, højeste kategori): urolog
  • Shustitsky Nikolay Alexandrovich (erfaring 22 år, den højeste kategori, kandidat i medicinsk videnskab): urolog
  • Abasova Karina Vazgenovna (erfaring 31 år, den højeste kategori): fysioterapeut
  • Batmazova Olga Aleksandrovna (erfaring 41 år, den højeste kategori): fysioterapeut
  • Galkina Rimma Gaepovna (erfaring 26 år, den højeste kategori): fysioterapeut
  • Dementieva Lidiya Mikhailovna (erfaring i 47 år, den højeste kategori): fysioterapeut
  • Ipatova Galina Borisovna (42 års erfaring): fysioterapeut
  • Mirzazyanova Dina Shamilyevna (5 års erfaring): fysioterapeut
  • Chernov Nikolay Nikolaevich (tjenestetid 28 år, 2 kategori): fysioterapeut
  • Astafyeva Galina Vladimirovna (37 års erfaring, højeste kategori): TB-specialist
  • Lazareva Olga Lvovna (32 års erfaring, højeste kategori): TB-specialist
  • Lensky Evgeny Viktorovich (erfaring 26 år, den højeste kategori, kandidat i medicinsk videnskab): TB-specialist
  • Vinogradova Marina Vasilievna (40 års erfaring, højeste kategori): funktionel diagnostiker
  • Davydova Olga Nikolaevna (erfaring fra 15 år, den højeste kategori): funktionel diagnostiker
  • Dubrovina Olga Nikolaevna (17 års erfaring): funktionel diagnostiker
  • Edigarova Olga Mikhailovna (38 års erfaring, højeste kategori, kandidat i medicinsk videnskab): funktionel diagnostiker
  • Ilyina Maria Valerievna (23 års erfaring, kandidat i medicinsk videnskab): funktionel diagnostiker
  • Kezina Anastasia Mikhailovna (13 års erfaring, 1 kategori): funktionel diagnostiker
  • Kuznetsova Larisa Vasilievna (43 års erfaring, den højeste kategori): funktionel diagnostiker
  • Lukyanova Alena Anatolyevna (erfaring 19 år, den højeste kategori): funktionel diagnostiker
  • Markelova Elena Aleksandrovna (25 års erfaring, højeste kategori): funktionel diagnostiker
  • Mertsalova Ola Nikolaevna (56 års erfaring): funktionel diagnostiker
  • Mukhina Olga Vladimirovna (11 års erfaring): funktionel diagnostiker
  • Nemirovskaya Anna Igorevna (erfaring 28 år, den højeste kategori): funktionel diagnostiker
  • Pavlenko Marina Sergeevna (15 års erfaring, højeste kategori): funktionel diagnostiker
  • Sukharev Aleksey Aleksandrovich (15 års erfaring): funktionel diagnostiker
  • Schegolev Vladimir Georgievich (erfaring 48 år, 1 kategori): funktionel diagnostiker
  • Abramov Kirill Andreevich (4 års erfaring): kirurg
  • Antonov Oleg Nikolaevich (20 års erfaring, højeste kategori): kirurg
  • Atakhajaev Sukhrob Ulugbekovich (4 års erfaring): kirurg
  • Babaev Islam Bubakhanovich (24 års erfaring, 1 kategori): kirurg
  • Babayan Oganes Zavenovich (7 års erfaring): kirurg
  • Barinov Yuri Vladimirovich (erfaring 21 år, den højeste kategori): kirurg
  • Baskakova Natalya Aleksandrovna (erfaring 14 år, 2 kategori): kirurg
  • Boldin Sergey Valentinovich (37 års erfaring, højeste kategori): kirurg
  • Bocharnikov Dmitry Stepanovich (16 års erfaring, kategori 2): kirurg
  • Valkov Stepan Vladimirovich (erfaring 14 år, 1 kategori): kirurg
  • Vengerov Veniamin Yurievich (6 års erfaring): kirurg
  • Volkova Nina Ivanovna (44 års erfaring): kirurg
  • Vorobyov Vladimir Ivanovich (15 års erfaring, kandidat i medicinsk videnskab): hæmatolog, kirurg
  • Voronov Denis Viktorovich (7 års erfaring): kirurg
  • Gogitidze Nodar Nodarovich (25 års erfaring, højeste kategori, kandidat i medicinsk videnskab): kirurg
  • Gogolashvili David Gugushaevich: kirurg
  • Grekov Dmitry Nikolaevich (erfaring 26 år, den højeste kategori, kandidat i medicinsk videnskab): kirurg
  • Gugnin Anton Vladimirovich (erfaring 8 år): kirurg
  • Gusev Dmitry Sergeevich (erfaring 13 år, 2 kategori): kirurg
  • Gynin Boris Sergeevich (25 års erfaring, højeste kategori): kirurg
  • Degtyarev Dmitry Alexandrovich (12 års erfaring): kirurg
  • Dolidze David Dzhonovich (erfaring 26 år, den højeste kategori, professor): kirurg, endokrinolog
  • Drozdov Pavel Alekseevich (erfaring 9 år, 2 kategori): kirurg
  • Evsikov Andrei Ivanovich (32 års erfaring, højeste kategori): kirurg
  • Erokhin Mikhail Pavlovich (37 års erfaring, højeste kategori): kirurg
  • Ershov Pavel Vladimirovich (9 års erfaring): kirurg
  • Zimina Evgenia Viktorovna (13 års erfaring): kirurg
  • Inalishvili Levan Nikolaevich (erfaring 18 år, 2 kategori): kirurg
  • Kalakhanova Bella Halitovna (erfaring 8 år, kandidat i medicinsk videnskab): kirurg
  • Karapetyan Igor Removich (40 års erfaring, højeste kategori): kirurg
  • Karpov Alexey Andreevich (erfaring 10 år, 2 kategori): kirurg
  • Kachurin Sergey Alexandrovich (erfaring 14 år, 1 kategori): pædiatrisk ortopæd, ortopæd, kirurg
  • Kiselev Vladimir Mikhailovich (20 års erfaring, kategori 2): kirurg
  • Kiseleva Irina Anatolyevna (33 års erfaring): laserkirurg, kirurg
  • Klimenko Kapitolina Aleksandrovna (erfaring 22 år): proktolog, kirurg
  • Kolotilshchikov Andrei Alexandrovich (6 års erfaring): kirurg
  • Komissarov Alexey Nikolaevich (36 års erfaring, højeste kategori): kirurg
  • Kuzmenko Alexander Alexandrovich (erfaring 11 år, 1 kategori): kirurg
  • Kurdyukov Kirill Sergeevich (erfaring 15 år, 2 kategori): kirurg
  • Kurdyukova Tatyana Vasilievna (40 års erfaring, højeste kategori): kirurg
  • Kuchin Victor Viktorovich (anciennitet 31 år, højeste kategori, kandidat i medicinsk videnskab): gastroenterolog, kirurg
  • Lantsynova Aisa Vladimirovna (4 års erfaring): kirurg
  • Lebedev Sergey Sergeevich (erfaring 19 år, den højeste kategori): kirurg
  • Lebedinsky Ivan Nikolaevich (33 års erfaring, højeste kategori, kandidat i medicinsk videnskab): kirurg
  • Loginov Konstantin Andreevich (erfaring 12 år, 1 kategori): kirurg
  • Lopareva Irina Viktorovna (36 års erfaring, højeste kategori): kirurg
  • Maer Ruslan Yurievich (23 års erfaring): kirurg
  • Makeev Dmitry Alexandrovich (erfaring 20 år, den højeste kategori): kirurg
  • Minina Marina Gennadievna: kirurg
  • Minchenkov Dmitry Vyacheslavovich (erfaring 22 år, 1 kategori): kirurg
  • Mikhailov Ivan Yurievich (9 års erfaring): kirurg
  • Nesterenko Igor Viktorovich (35 års erfaring, højeste kategori): kirurg
  • Nikitin Vladimir Anatolyevich (23 års erfaring, højeste kategori): kirurg
  • Novikov Dmitry Vladimirovich (9 års erfaring): kirurg
  • Oganyan Armen Robertovich (22 års erfaring, højeste kategori, kandidat i medicinsk videnskab): kirurg
  • Ostashchenko Vasily Mikhailovich (10 års erfaring): kirurg
  • Petrova Elena Valerievna (erfaring 22 år, 1 kategori): kirurg
  • Poghosyan Harutyun Mkrtichovich (4 års erfaring): kirurg
  • Polyansky Vasily Leonidovich (25 års erfaring, 1 kategori): kirurg
  • Rodimov Sergey Viktorovich (7 års erfaring): kirurg
  • Sadovnikov Stanislav Vyacheslavovich (24 års erfaring, kandidat i medicinsk videnskab): kirurg
  • Sevostyanov Vladimir Mikhailovich (10 års erfaring, 1 kategori): kirurg
  • Sichinava Lasha Tengizievich (erfaring 8 år): kirurg
  • Skorobogatov Mikhail Borisovich (erfaring 19 år, 1 kategori): kirurg
  • Smolyaninov Andrey Alexandrovich: kirurg
  • Solomonova Ekaterina Sergeevna (5 års erfaring): kirurg
  • Sultigov Ahmed Khasmagometovich (erfaring 18 år, 1 kategori): kirurg
  • Tavobilov Mikhail Mikhailovich (22 års erfaring, højeste kategori, kandidat i medicinsk videnskab): kirurg
  • Tenchurina Elmira Anvyarovna (12 års erfaring): kirurg
  • Khaziev Ruslan Anvarovich (erfaring 6 år): kirurg
  • Chechenin Grigory Mikhailovich (28 års erfaring, højeste kategori): kirurg
  • Shagdurova Bairma Vladimirovna (21 års erfaring, højeste kategori): kirurg
  • Shakirov Halit Abbyasovich (erfaring 6 år): kirurg
  • Shikov Dmitry Vladimirovich (erfaring 30 år, 1 kategori, kandidat i medicinsk videnskab): kirurg
  • Eminov Makhir Ziyadovich (27 års erfaring, højeste kategori): kirurg
  • Yakomaskin Victor Nikolaevich (21 års erfaring, højeste kategori, kandidat i medicinsk videnskab): kirurg
  • Yanyushin Nikolay Mikhailovich (45 års erfaring, højeste kategori): kirurg
  • Yanyushin Nikolay Nikolaevich (3 års erfaring, højeste kategori): kirurg
  • Yakhontov Denis Igorevich (13 års erfaring, kandidat i medicinsk videnskab): minimalt invasiv kirurg, kirurg
  • Pengeløs Denis Sergeevich (20 års erfaring, kandidat i medicinsk videnskab): maxillofacial kirurg
  • Muradkhanov Arthur Amirbekovich (9 års erfaring): maxillofacial kirurg
  • Kanevsky Andrey Vladimirovich (erfaring 18 år, 1 kategori): maxillofacial kirurg
  • Tsiklin Ilya Leonidovich (19 års erfaring, kandidat i medicinsk videnskab): maxillofacial kirurg
  • Yudin Dmitry Konstantinovich (9 års erfaring): tandkirurg, maxillofacial kirurg
  • Abaeva Dzerassa Lvovna (24 års erfaring): endokrinolog
  • Ametov Alexander Sergeevich (55 års erfaring): endokrinolog
  • Aristarkhova Tamara Nikolaevna (41 års erfaring): endokrinolog
  • Belyaeva Elina Nailevna (4 års erfaring): diabetolog, ernæringsfysiolog, endokrinolog
  • Vorobyeva Nina Valentinovna (44 års erfaring): endokrinolog
  • Gosnevskaya Irina Vadimovna (10 års erfaring): endokrinolog
  • Dolidze David Dzhonovich (erfaring 26 år, den højeste kategori, professor): kirurg, endokrinolog
  • Kantemirova Maria Alekseevna (7 års erfaring): endokrinolog
  • Pashkova Evgenia Yurievna (19 års erfaring): endokrinolog
  • Fedorova Natalya Aleksandrovna (11 års erfaring): praktiserende læge, endokrinolog
  • Vychujanina Nataliya Valerevna (12 års erfaring, kandidat i medicinsk videnskab): endoskopist
  • Galaeva Elena Valerianovna (42 års erfaring, højeste kategori, MD): endoskopist
  • Grachev Alexey Andreevich (erfaring 6 år): endoskopist
  • Ivanova Vita Olegovna (erfaring 23 år, kandidat i medicinsk videnskab): endoskopist
  • Komissarov Dmitry Yuryevich (12 års erfaring, 1 kategori): endoskopist
  • Korzheva Irina Yuryevna (erfaring 28 år, den højeste kategori, MD): endoskopist
  • Kormnova Natalya Vladimirovna (13 års erfaring): endoskopist
  • Kuchina Olga Valentinovna (erfaring i 45 år, den højeste kategori): endoskopist
  • Nechipay Andrei Mikhailovich (47 års erfaring): endoskopist
  • Khugaeva Zalina Shalvovna (19 års erfaring): endoskopist
  • Cheminava Nani Revazovna (19 års erfaring, kandidat i medicinsk videnskab): endoskopist
  • Chernov Mikhail Vladimirovich (25 års erfaring): endoskopist